Wiadomości
JAROSŁAW

Pierwsze zabytki z jarosławskiego muzeum można już oglądać na portalu Muzeum Kresów

9 kwi · 11:43
Pierwsze zabytki z jarosławskiego muzeum można już oglądać na portalu Muzeum Kresów

Pierwsze zeskanowane zabytki z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jego filii w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, można zobaczyć już w wirtualnym Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Są tam m.in. XVIII-wieczne portrety szlachciców z rodów Rościszewskich i Jastrzębskich.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP kierownik Działu Zbiorów i Badań jarosławskiego muzeum dr Marcin Burghardt, jesienią ubiegłego roku przeprowadzono wielką akcję digitalizacji eksponatów na potrzeby kolekcji wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Ten portal internetowy, poświęcony propagowaniu spuścizny Kresów Wschodnich, został stworzony przez samorząd województwa podkarpackiego i sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa.

Zeskanowanych zostało łącznie 287 eksponatów wybranych z obu placówek: muzeum w Jarosławiu, mieszczącym się w jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce Kamienicy Orsettich, oraz w jego filii w Zarzeczu, znajdującej się w liczącej obecnie ponad 200 lat, jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu, będącej niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich.

Sfotografowano i zeskanowano łącznie aż 287 obiektów. Niektóre z nich już można oglądać w wirtualnym Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Doskonałej jakości fotografie eksponatów zostały wzbogacone ciekawymi informacjami o ich historii, pochodzeniu czy technice wykonania

- wyjawił dr Burghardt.

Wśród zdigitalizowanych zabytków znalazły się m.in. oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu, pamiętające czasy pierwszej właścicielki hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej; XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia: Zofii z Odrowążów Tarnowskiej Kostkowej, księżnej Anny Ostrogskiej i hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Sfotografowane zostały także mało znane eksponaty, takie jak: fresk z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora zdjęty ze sklepienia piwnicy kamienicy przy ul. Sobieskiego 9 w Jarosławiu.

Płaskie przedmioty, takie jak obrazy, dokumenty, zostały sfotografowane lub zeskanowane w 2D, natomiast do obiektów przestrzennych, takich jak rzeźby, meble i wyroby rzemiosła artystycznego wykorzystano technikę fotografii obrotowej 360 stopni lub skanowania 3D.

Dr Burghardt podkreślił, że pierwsze notki katalogowe i cyfrowe wizerunki niezwykłych zabytków ze zbiorów placówek w Jarosławiu i Zarzeczu właśnie ukazały się na portalu kresymuzeum.pl.

Są to XVIII-wieczne portrety szlachciców z rodów Rościszewskich i Jastrzębskich, właścicieli nieistniejącego już dworu w Żurawiczkach koło Przeworska. Jest też kolekcja ponadstuletnich rysunków Jana Sasa-Zubrzyckiego, na których uwieczniono m.in. zabytkowe detale architektoniczne jarosławskiej starówki

- wymienił kierownik Działu Zbiorów i Badań jarosławskiego muzeum.

Zapewnił jednocześnie, że następne wpisy poświęcone kolejnym zeskanowanym eksponatom, będą się sukcesywnie ukazywać na stronie internetowej.

Współpraca z portalem pozwoli lepiej rozpropagować ciekawe zabytki naszego muzeum związane ze wschodnim pograniczem terenów, które niegdyś należały do Rzeczypospolitej

- zaznaczył dr Burghardt.

Z kolei dyrektor jarosławskiego muzeum Konrad Sawiński wyjawił, że już w najbliższych miesiącach muzeum przygotuje jeszcze jedną gratkę dla miłośników historii ziemi jarosławskiej. Ruszy bowiem długo wyczekiwany wirtualny katalog zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Będzie on pewnego rodzaju wzbogaceniem rozpoczętych działań związanych z digitalizacją.

Ogrom pracy potrzebnej do uruchomienia projektu wirtualnego muzeum robi niesamowite wrażenie. Najpierw trzeba było przepisać do komputera tworzone przez ostatnie sto lat katalogi muzealne. Należało to zrobić oczywiście ręcznie i w przerwach od bieżących prac muzealnych

- zwrócił uwagę dr Burghardt.

Dopiero później można było pomyśleć o poszerzeniu istniejących opisów i wykonaniu nowych zdjęć eksponatów

- dodał ze śmiechem.

Digitalizacja i udostępnienie wybranych eksponatów z kilkudziesięciu tysięcy muzealiów znajdujących się w zbiorach Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu to projekt przewidziany na wiele lat.

Dyrektor Sawiński zaznaczył, że wirtualny katalog będzie stopniowo poszerzany, aby objąć wszystkie najważniejsze pamiątki z przeszłości Jarosławia i regionu, które są przechowywane w muzeum. (PAP)

fot. Muzeum Jarosław

9 kwietnia ·  11:43

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez