Wiadomości

Projekcja filmu „Kapelani Golgoty Wschodu” w Polskim Radiu Rzeszów

29 mar · 13:51
Projekcja filmu „Kapelani Golgoty Wschodu” w Polskim Radiu Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów zaprasza na projekcję filmu „Kapelani Golgoty Wschodu”, która odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 15.00 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów. Po filmie rozmowa z reżyserem filmu, panią Bogusławą Stanowską-Cichoń i członkami rodzin Kapelanów Katyńskich.

Film ten powstał dla upamiętnienia duszpasterzy Wojska Polskiego, którzy towarzyszyli oficerom i zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze. Losy kapelanów po 17 września 1939 r. nie są bliżej znane. Film ukazuje prawdę o dramacie i cierpieniach polskich więźniów sowieckich obozach w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku i przypomina misję kapelanów Wojska Polskiego, którzy nieśli wsparcie duchowe i pomagali przetrwać ten dramatyczny czas więzienia. Przybliża historię powołania i posługi kapłańskiej kapelanów Kościoła katolickiego: ks. Kazimierza Suchcickiego, ks. Czesława Wojtyniaka, ks. Edmunda Nowaka, ks. Edwarda Chomy, ks. Stanisława Kontka, ks. Stanisława Matznera, ks. Andrzeja Niwy, ks. Władysława Urbana, ks. Jana Leona Ziółkowskiego, ks. Mieczysława Janasa, ks. Józefa Mikuczewskiego, ks. Władysława Plewika, ks. Bronisława Szwedy, kleryka Ignacego Drabczyńskiego OFM, a także Kościoła prawosławnego ks. Szymona Fedorońki.


Realizacja ukazuje znaczenie ich obecności wśród polskich oficerów wywiezionych do sowieckich obozów oraz pełnienia posługi kapłańskiej i wsparcia duchowego.
Szczególnym wątkiem w tym filmie jest pielgrzymka członków Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, które jest miejscem kultu kapelanów, męczenników zbrodni katyńskiej. Tu co roku odbywają się uroczystości patriotyczne przy tablicy upamiętniającej nazwiska Kapelanów podczas Katyńskiego Apelu Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Scenariusz i reżyseria: Bogusława Stanowska-Cichoń

Zdjęcia: Artur Uczkiewicz, Andrzej Kurkowski (Chicago)

Montaż: Krzysztof Krzyżanowski

Produkcja: Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Serdecznie zapraszamy!

Data: 02.04.2023 r.

Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia Rzeszów im. Tadeusza Nalepy

Godzina: 15.00

Zaproszenia do zdobycia na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcji proszone są o wysyłanie maila zawierającego: imię i nazwisko, tytuł wydarzenia i datę na maila: teatr@radio.rzeszow.pl

29 marca ·  13:51

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez