Wiadomości
JAROSŁAW

System informacji geograficznej w Jarosławiu

22 maj · 20:19
System informacji geograficznej w Jarosławiu

Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej będą analizować dane dla samorządowców z Jarosławia i powiatu jarosławskiego. Wykorzystają do tego system informacji geograficznej. Umowę o współpracę w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele uczelni, lokalnych władz, Podkarpackiego Centrum Innowacji oraz firmy Esri Polska, która jest dostawcą rozwiązań GIS.

System GIS to cyfrowa technologia bazująca na geolokalizacji. Umożliwia gromadzenie i bieżące aktualizowanie danych, a także ich analizowanie i ostatecznie wizualizację za pomocą map, wykresów oraz tabel. Jednostki samorządu terytorialnego w zamian za udostępnienie danych otrzymają dostęp do ponad 100 warstw informacyjnych, prezentujących lokalne dane. Na ich podstawie samorządowcy mogą podejmować szybkie decyzje i racjonalizować działania dotyczące między innymi ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, zarządzania kryzysowego, ruchu drogowego i służby zdrowia.

W planach jest też utworzenie Biura Analiz Przestrzennych, które zatrudniałoby studentów kierunku Geodezja i Kartografia Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i świadczyło usługi na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.

fot. J. Piekło

22 maja ·  20:19

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez