Wiadomości

Trwa Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce

22 mar · 16:17
Trwa Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce

W Jasionce rozpoczęło się dziś dwudniowe Europejskie Forum Rolnicze. To spotkanie producentów i przetwórców rolnych, członków związków rolniczych, przedstawicieli samorządu oraz instytucji naukowych z całej Europy. Uczestnicy mają okazję poznać najnowsze rozwiązania dotyczące produkcji rolnej, innowacji w rolnictwie oraz wymiany handlowej na rynku rolno-spożywczym. Najwięcej miejsca poświęca się pomocy, której potrzebują rolnicy w obliczu problemów wynikających z wojny na Ukrainie.

Zasady wspólnej polityki rolnej preferują małe i średnie gospodarstwa rolne. Podkarpacie takimi właśnie gospodarstwami stoi. Miesiąc temu spotkałem się z podkarpackimi rolnikami protestującymi przeciwko nadmiernemu importowi zboża z Ukrainy. Z przyjemnością informuję, że polscy rolnicy poszkodowani przez niskie ceny zbóż dostaną prawie 900 milionów złotych

- mówi Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.

O szczegółach tej pomocy mamy dowiedzieć się w przyszłym tygodniu. Do dyspozycji rolników będzie też 25 mld euro w ramach nowej perspektywy finansowej. Skorzystanie ze wsparcia przygotowanego dla rolników będzie jednak wymagało złożenia odpowiednich wniosków, m.in. w obszarze tak zwanych ekoschematów.

Ekoschematy to dodatkowe pieniądze dla rolników na gospodarowanie gruntami z poszanowaniem środowiska. Zachęcam rolników do korzystania z nich. Zapadła m.in. decyzja o tym, żeby Ośrodki Doradztwa Rolniczego pomagały rolnikom wypełniać wnioski o te płatności bezpłatnie

- mówi Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Forum gromadzi ponad 3000 uczestników. Dyskusjom towarzyszą prezentacje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa w części ekspozycyjnej G2A Arena.

Autor relacji: Szymon Taranda.

--:--
--:--

fot. Szymon Taranda

22 marca ·  16:17

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez