Na rzeszowskich osiedlach i w miejscowościach sąsiadujących ze stolicą Podkarpacia pojawią się tablice ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół. To decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie.
Za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół uznaje się : Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik. Dotyczy to także rzeszowskich osiedli m.in. Budziwój, Biała, Matysówka, Zwięczyca, Drabinianka, Zalesie, Słocina, Staroniwa, Staromieście i Załęże.
Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, czerwia, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół. Pszczelarze zostali zobowiązani do przeglądu pasiek.
Choroba nie jest groźna dla ludzi, ani innych zwierząt.
Co to za choroba?
Zgnilec złośliwy (amerykański)
Jest to choroba bakteryjna czerwiu pszczelego wywoływana przez laseczkę larwy: Paenibacillus larvae.
Za pośrednictwem pszczół robotnic dochodzi do rozprzestrzeniania bakterii w obrębie całego środowiska ula. Zakażenie zdrowego czerwiu odbywa się w trakcie podawania larwom przez pszczoły karmicielki zanieczyszczonego bakteriami pokarmu. Choroba pomiędzy rodzinami w danej pasiece lub pasiekami szerzy się także za pośrednictwem pszczół rabujących, błądzących oraz rojów.
Główne objawy: największe nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata. Intensywne namnażanie bakterii w organizmie larw rozpoczyna się po zasklepieniu komórek. W wyniku procesu chorobowego zamiera czerw najczęściej w stadium larwy wyprostowanej bądź przedpoczwarki. Larwy początkowo perłowo-białe stają się kremowo-brązowe, jak również zaciera się segmentacja ciała. Powoli zmieniają się w bezkształtną, ciemnobrązową, ciągliwą i kleistą masę wydzielającą nieprzyjemny zapach. Zasklepy komórek zawierających chory czerw mogą być zapadnięte i podziurawione. Na plastrach mogą również znajdować się prawidłowo zasklepione komórki ze zdrowym czerwiem. Zakażenie i zamieranie dużej ilości czerwiu prowadzi stopniowo do osłabienia rodziny i w konsekwencji do jej zagłady.
Tekst: Dariusz Kapała, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, fot. pixabay