Warsztaty z kaligrafii, pisania ikon, robienia kwiatów z bibuły oraz inscenizacje historyczne – to niektóre z atrakcji finału „Weekendu z kulturą w Sanoku”. Dziedziniec Zamku Królewskiego, siedziby Muzeum Historycznego, stał się na kilka godzin miejscem spotkania całych rodzin. To była już druga odsłona wydarzenia, które jest okazją do przybliżenia działalności placówek kulturalnych miasta.
Jak mówił nam Marcin Krowiak, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, najważniejsze jest zapoznawanie odbiorców z historią i tradycjami regionu. Z kolei kierownik Biura Wystaw Artystycznych Sławomir Woźniak podkreślał, że wyjście z murów placówki daje szansę na przyciągnięcie odbiorców sztuki na wystawy, czy warsztaty artystyczne.
Mieszkańcy Sanoka, których pytaliśmy o wrażenia, zwracali uwagę na różnorodność oferty kulturalnej miasta, które jest znane szerzej m.in. z galerii obrazów Zdzisława Beksińskiego i kolekcji ikon w Muzeum Historycznym oraz z niezwykłych zakątków skansenu, dokumentującego wielokulturowy charakter ziemi sanockiej.
Relacja Iwony Piętak:
Marcin Krowiak, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Paweł Skowroński, przewodnik Muzeum Historycznego w Sanoku. Rozmawia Iwona Piętak:
Sławomir Wożniak, kierownik BWA w Sanoku i Leszek Puchała, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.
Tekst: Iwona Piętak, fot. Remigiusz Lewicki