Rak prostaty zajmuje u mężczyzn drugie miejsce pod względem zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. W jego leczeniu chcą pomóc naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Stworzyli wynalazek pomagający w diagnostyce nowotworu.
Dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz, prof. Politechniki Rzeszowskiej, podkreślił, że to układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu krokowego. Kompaktowa stacja pomiarowa przypomina matrycę aparatu fotograficznego i można ją zainstalować na sali operacyjnej. To daje możliwość badania histopatologicznego w trakcie zabiegu wycięcia gruczołu krokowego.
Naukowcy zgłosili wynalazek do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Teraz czekają na decyzję w sprawie otrzymania patentu. Wynalazek został już doceniony podczas tegorocznej edycji Carpathian Startup Fest. W kategorii najlepszy pomysł biznesowy zdobył 3. miejsce.
-Urządzenie naświetla wyciętą tkankę, przez co mierzona jest luminancja, czyli ilość światła odbijana lub pochłaniana przez tkankę. Luminancja tkanki chorej jest inna od luminancji tkanki zdrowej – wyjaśnia Krzysztof Tereszkiewicz.
Dzięki temu lekarz może upewnić się, czy ingerencja chirurgiczna jest wystarczająca. Tego typu wspomaganie decyzji lekarza będzie wpływało na proces ozdrowienia.
Dr hab. inż. Krzysztof Tereszkiewicz był gościem audycji „Science”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadziła Justyna Piekło.
Tekst i fot.: Justyna Piekło