Kanadyjski magnat odzieżowy Peter Nygard został w poniedziałek skazany przez sąd w Toronto na 11 lat więzienia za gwałty na kobietach, także nieletnich. Po uwzględnieniu dotychczasowego aresztu, 83-letni Nygard spędzi prawie siedem lat w więzieniu.
Media cytowały sędziego Roberta Goldsteina, który określił Nygarda jako „seksualnego drapieżcę”, wykorzystującego swoje bogactwo i wpływy.
Proces Nygarda zaczął się pod koniec września ub.r., a w listopadzie ub.r. został on uznany za winnego gwałtów na czterech kobietach, przy czym najmłodsza z nich miała 16 lat.
Kanadyjski magnat z branży mody nie przyznawał się do winy. Prokuratura przedstawiła jednak podczas procesu dokładne opisy zdarzeń na podstawie m.in. relacji ofiar Nygarda. Nygard wykorzystywał swój status społeczny, by namówić kobiety do złożenia mu wizyty. Do wydarzeń doszło między rokiem 1980 a 2005 w siedzibie firmy Nygarda w Toronto, gdzie biznesmen miał również swój apartament. Nygard blokował drzwi, by kobiety nie mogły wyjść. Stąd m.in. pojawił się dodatkowy zarzut o uwięzienie, od tego zarzutu został jednak uniewinniony, podobnie jak od jednego z zarzutów o seksualną napaść.
Odrębne postępowania w sprawie Nygarda toczą się w Manitobie i Quebecu, a także w USA. Nygard został zatrzymany w 2020 r., na wniosek amerykański. Amerykańskie zarzuty dotyczą trwających od przynajmniej 1995 r. „przestępczych działań, w których wykorzystano kilkadziesiąt ofiar m.in. w USA, na Bahamach i w Kanadzie”. Nygard miał używać siedziby firmy w Winnipeg, swoich wpływów, pracowników i pieniędzy do wyszukiwania dorosłych i nieletnich kobiet dla siebie, swoich znajomych i wspólników biznesowych. W lutym 2020 r. w Nowym Jorku wniesiono przeciw Nygardowi pozew, został oskarżony o gwałt przez grupę kobiet, inne pozwy złożono w Los Angeles. Wśród skarżących były także czternastoletnie w chwili wydarzeń dziewczynki. Inne zarzuty dotyczą przekupienia policji i polityków na Bahamach oraz zastraszania zgwałconych kobiet.
Nygard, który był jednym z najbogatszych Kanadyjczyków i potentatem w branży odzieżowej, został zatrzymany w grudniu 2020 r. przez kanadyjską policję. Swoją firmę, Nygard International, założył w 1967 r. w Winnipeg w Kanadzie, a liczba sklepów sieci w Ameryce Północnej wynosiła 170 na początku 2020 r. W lutym 2020 r. Nygard ustąpił z wszystkich stanowisk, miesiąc później wobec 9 spółek należących do Nygarda zostało rozpoczęte postępowanie upadłościowe.
W Kanadzie toczą się jeszcze dwa inne postępowania wobec znanych biznesmenów oskarżanych o wykorzystywanie seksualne kobiet.
W czerwcu br. policja zatrzymała założyciela produkującej części samochodowe Magna International, 92-letniego Franka Stronacha. Postawiono mu zarzuty m.in. dopuszczenia się gwałtów, do których miało dość w latach 1980-2023. W lipcu br. w Montrealu został zatrzymany założyciel trzeciej co do wielkości na świecie firmy dystrybucji elektroniki, Future Electronics, miliarder Robert G. Miller, obecnie 80-letni, który w latach 1994-2016 miał opłacać młode kobiety za świadczenie usług seksualnych, najmłodsza z jego ofiar miała 13 lat. W tych sprawach nie zapadły jeszcze wyroki, Stronach i Miller nie przyznają się do winy.
Z Toronto Anna Lach (PAP)
lach/ kar/ fot. AI, Adobe Firefly, prompt PRR