Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) • Wiadomości • Polskie Radio Rzeszów
+48 17 222 22 22  
Polskie Radio Rzeszów
  • WIADOMOŚCI
    • RZESZÓW
    • KROSNO
    • PRZEMYŚL
    • STALOWA WOLA
    • TARNOBRZEG
    • REGION
    • KRAJ I ŚWIAT
  • MUZYKA
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • KALENDARZ WYDARZEŃ
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Najnowsze wiadomości
ZOBACZ WSZYSTKIE
Teraz na antenie
Ładowanie...
ZGŁOŚ TEMAT
Polskie Radio Rzeszów
  • WIADOMOŚCI
    • RZESZÓW
    • KROSNO
    • PRZEMYŚL
    • STALOWA WOLA
    • TARNOBRZEG
    • REGION
    • KRAJ I ŚWIAT
  • MUZYKA
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • KALENDARZ WYDARZEŃ
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Najnowsze wiadomości
ZOBACZ WSZYSTKIE
Teraz na antenie
Ładowanie...
ZGŁOŚ TEMAT
Polskie Radio Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów > Wiadomości > Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia)

Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia)

Mariusz PiątkiewiczMariusz Piątkiewicz
11 września 2024 - 14:43 - Aktualizacja 12 września 2024 - 15:26
Wiadomości
Czas czytania: 1 minuta
A A
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia)
Udostępnij na FacebookUdostępnij na XWyślij na WhatsApp

Józef Mehoffer, jeden z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski, został upamiętniony na muralu w Ropczycach. Malarz, witrażysta i grafik, związany przez większość życia z Krakowem, urodził się 155 lat temu właśnie w Ropczycach. Miasto od lat podtrzymuje pamięć o wielkim twórcy. Jest tu jego pomnik na Rynku, ulica i osiedle jego imienia, Józef Mehoffer jest też patronem Centrum Kultury, a od dzisiaj na budynku mieszkalnym przy ulicy Seweryna Udzieli 2, jest także mural jemu poświęcony.

Uroczystość odsłonięcia muralu uświetnili swoją obecnością potomkowie Mehoffera: prawnuczka Anna Mehoffer-Lewandowska i jej syn Mateusz. Pani Anna powiedziała do zebranych, że jest wzruszona i szczęśliwa, że miasto narodzin jej przodka nieustannie o nim pamięta.

Wielkopowierzchniową kompozycję stworzył Wojciech Rokosz, pochodzący z Mielca absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Projekt stworzenia muralu upamiętniającego Józefa Mehoffera został zrealizowany w ramach inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego „Przestrzeń Dziedzictwa”.

Urząd Marszałkowski ma w planie następne murale związane  z dziedzictwem kulturalnym regionu.

Relacja Iwony Piętak:

https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2024/09/lok-Ropczyce-mural-Mehoffer-OBRAZEK.mp3

 

Tekst i fot.: Iwona Piętak

Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Mural Józefa Mehoffera odsłonięto w Ropczycach (zdjęcia) - Polskie Radio Rzeszów
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Masz ciekawy film lub zdjęcie z okolicy? A może chcesz wyrazić swoją opinię na temat bieżących spraw? ZGŁOŚ TEMAT TUTAJ
Tagi: Ropczyceregion

Zobacz także

Bezpłatne czujki dla mieszkańców. Ogólnopolska akcja strażaków i MSWiA
Wiadomości

Tlenek węgla niebezpieczny także latem. Sto interwencji na Podkarpaciu

29.06.2026
Awaria wodociągu w Iwoniczu i Iwoniczu-Zdroju. Brak wody od godz. 10.30
Wiadomości

Gminy apelują o oszczędzanie wody. Możliwe przerwy w dostawach

28.06.2026
Bób wraca na podkarpackie stoły. Tradycja, smak i przepisy naszych babć
Kulinarne pogaduchy

Bób wraca na podkarpackie stoły. Tradycja, smak i przepisy naszych babć

27.06.2026
  • Najnowsze
  • Popularne

Najnowsze

Profesor Politechniki Rzeszowskiej przewodniczącym międzynarodowej organizacji ICLP

Profesor Politechniki Rzeszowskiej przewodniczącym międzynarodowej organizacji ICLP

4 minuty temu

Inspekcja Pracy przypomina: obowiązki pracodawców w czasie upałów

29 minut temu

Zderzenie dwóch aut na autostradzie A4. Trzy osoby ranne

46 minut temu

Śmierć 52-latka w zakładzie produkcyjnym w Sanoku

52 minuty temu

ZDJĘCIA Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki coraz bliżej otwarcia

1 godzinę temu

Tlenek węgla niebezpieczny także latem. Sto interwencji na Podkarpaciu

3 godziny temu

Popularne

Głosowanie w przeglądzie „Nowe Źródła” potrwa do piątkowego wieczora - Polskie Radio Rzeszów

Głosowanie w przeglądzie „Nowe Źródła” potrwa do piątkowego wieczora

23/06/2026

Tragiczne odkrycie w Sanoku. Przy ul. Sadowej znaleziono ciało 23-latka

28/06/2026

Wypadek na DK19 pod Domaradzem. Dwoje dzieci poszkodowanych

28/06/2026

Zderzenie dwóch aut na autostradzie A4. Trzy osoby ranne

29/06/2026

Tłumy na Dniach Otwartych PODR w Boguchwale. Rolnictwo, zwierzęta i regionalne smaki

27/06/2026

Na autostradzie A4 bus przewrócił się po uderzeniu w bariery

28/06/2026

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia?
Daj nam znać!

17 222 22 22 antena@radio.rzeszow.pl Otwórz formularz
Nowe Źródła
Rozmowy o nauce
Na ludową nutę
W cyfrowym świecie

MASZ TEMAT DO PORUSZENIA?

Zadzwoń: tel. +48 17 222 22 22

Napisz: antena@radio.rzeszow.pl

POLSKIE RADIO RZESZÓW

Kontakt
Kampanie społeczne
Patronaty
Regulaminy
Polityka prywatności

LOKALNIE

Rzeszów
Przemyśl
Stalowa Wola
Tarnobrzeg
Region

RADIO

Częstotliwości
Strefa audio
Zobacz co graliśmy
Koncerty
Wydarzenia

PARTNERZY: Audytorium17

Copyright © 2026Polskie Radio Rzeszów S.A. w likwidacj. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy ciasteczek, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

Więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, oraz możliwości ich wyłączenia znajdziesz w ustawieniach.

  • WIADOMOŚCI
  • MUZYKA
    • WIADOMOŚCI MUZYCZNE
    • KONCERTY
    • LISTA PRZEBOJÓW RADIA RZESZÓW
    • PODKARPACKA SCENA PRZEBOJÓW
    • PLEBISCYT KAPEL LUDOWYCH
    • CO BYŁO GRANE
  • SPORT
  • STREFA AUDIO
  • WYDARZENIA
  • RADIO
    • PROGRAM
    • O NAS
    • LUDZIE RADIA
    • REKLAMA I MARKETING
    • KAMPANIE SPOŁECZNE
    • PATRONAT
    • KONTAKT
Brak
Pokaż więcej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Analityka

Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.

Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.

Polityka prywatności

Więcej informacji o naszej Polityce prywatności