Dzień Flagi ma przypominać o dziejach flagi państwowej i być inspirację do refleksji nad historią Polski. Jak przypomniał dzisiejszy gość Polskiego Radia Rzeszów, historyk Andrzej Olejko, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, biel i czerwień jako ważne barwy w polskich dziejach pojawiły się już w XIII wieku. Publicznie skojarzone zostały z barwami narodowymi z końcem XVIII wieku.
3 maja 1792 roku dla uczczenia rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja patriotycznie nastawione Polki zaczęły przewieszać przez czerwone suknie białe szarfy. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament podczas Powstania Listopadowego, natomiast za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana po I wojnie światowej.
Biel na fladze symbolizuje dobro i czystość dążeń oraz intencji, a czerwień dostojność i majestat władców polskich. W heraldyce z kolei biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności, a czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.
Z Andrzejem Olejko rozmawia Jerzy Pasierb.