W tym roku przypada 80 rocznica zburzenia Jasła. 13 września 1944 roku mieszkańcy miasta zostali zmuszeni do opuszczenia domów w ciągu 48 godzin. Majątek mieszkańców, dobra kultury, dzieła sztuki wszystko, co miało wartość zostało wywiezione do Dusseldofu na terenie Niemiec. Mimo że w Jaśle nie było działań wojennych starosta Walter Gentz niemal całkowicie je zniszczył. Chciał pod swoimi rządami stworzyć „niemieckie wzorcowe miasto’’. Wielokrotnie powtarzał, że Jasło nie będzie już nigdy polskie. Jasło zostało zburzone w 97 procentach.
Obiektyw Film Studio zrealizowało dokument fabularyzowany ukazujący tragedię mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości. Film zatytułowany „Zrównać z ziemią” to kolejna inicjatywa producenta Adama Miszczak. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki, autorem zdjęć Mariusz Konopka, w filmie występują aktorzy: Maciej Słota, Paweł Dobek, Tadeusz Łomnicki ,Joanna Baran-Marczydło, Mateusz Marczydł, Paulina Sobiś, Stanisław Twaróg, grupy rekonstrukcyjne i statyści.
Wypowiadają się eksperci – historycy: Mariusz Świątek dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, dr Jacek Magdoń z IPN w Rzeszowie i dr Przemysław Misiołek. Film „Zrównać z ziemią” miał swoją premierę w Jaśle w dniu 80 rocznicy wysiedlenia i zburzenia miasta.
Z autorami i realizatorami filmu rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst: Adam Głaczyński, fot.Obiektyw Film Studio