Pasjonatów, przedstawicieli instytucji i towarzystw naukowych oraz przemysłu zgromadziło na Politechnice Rzeszowskiej Sympozjum „Historia Elektryki”. Konferencja odnosi się do historii elektryki w Polsce. Prelekcje i prezentacje dotyczą zasłużonych postaci w dziedzinie elektryki oraz rozwoju infrastruktury elektrycznej i energetycznej.
Na seminarium podejmowanych jest wiele wątków podkarpackich. Mowa między innymi o historii elektrowni zamkowej w Łańcucie, początkach elektroenergetyki przemyskiej, energetyce wytwórczej w Stalowej Woli, utworzeniu Elektrowni Miejskiej w Rzeszowie nauczaniu o elektryczności w szkołach w Galicji.
Bolesław Pałac, wiceprezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich podkreśla, że w seminarium biorą udział goście z całego kraju, zaproszenie przyjęli również miłośnicy elektryki ze Lwowa.
Dziś (21 września) drugi dzień prezentacji i wykładów. Towarzyszy im wystawa „Elektryka polska – od rozbiorów do początków II RP”. Jej kurator dr inż. Piotr Szymczak podkreślił, że na kilkunastu planszach zaprezentowane są najważniejsze i najciekawsze informacje z przestrzeni blisko dwóch i pół wieku historii elektryki.
Siódme Sympozjum „Historia Elektryki” zorganizowało Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Politechnika Rzeszowska. Polskie Radio Rzeszów objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Relacja Justyny Piekło:
Tekst, dźw. i fot: Justyna Piekło