W Rzeszowie zakończyła się konferencja poświęcona zmianom klimatu i sposobom przeciwdziałania negatywnym zmianom środowiska. Uczestniczą w niej przedstawiciele samorządów z województwa podkarpackiego, którzy zastanawiają się, jakie działania wprowadzić, by Podkarpacie było jeszcze bardziej przyjazne środowisku.
Organizując tę konferencję mamy na celu pokazanie samorządom, jakie są zagrożenia klimatu w województwie
– mówi Mariusz Trojan, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.Troska o środowisko jest kluczowa, gdy myśli się o przyszłości.
To jest jeden z ważniejszych elementów naszego funkcjonowania na tej ziemi. Zaczynają się tworzyć obostrzenia prawne, które muszą być przekazane do obróbki prawnej w gminach, powiatach i w samorządzie województwa
– wyjaśnia Marek Ćwiąkała, dyrektor biura Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.Podczas konferencji przedstawiono na przykładzie Rzeszowa, jak dokonywać zmian przyjaznych środowisku. W stolicy Podkarpacia zdiagnozowano cztery obszary, o które trzeba dbać.
To jest zdrowie publiczne, gospodarka wodna, transport, turystyka rekreacyjna. Przykładowe zadanie wpisane do planu adaptacji do zmian klimatu to jest rozbudowa systemu prognozowania podtopień i zarządzania retencją kanałową
– wyjaśnia Małgorzata Wojnowska, Dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.Podczas konferencji dyskutowano o tym, jak zwiększyć retencję wodną na Podkarpaciu, jak zaplanować adaptację klimatyczną, jakie są jej prawne uwarunkowania. Sporo miejsca będzie poświęcone także strategii klimatycznej województwa podkarpackiego.
Więcej na ten temat jutro w rozmowie z gościem dnia w programie „Kalejdoskop”.
fot. Szymon Taranda