XVI-wieczny ołtarz z szarego marmuru i alabastru, unikatowe meble w stylu empire i biedermeier, to niektóre z zabytków skatalogowanych przez studentów historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu i tamtejszym kościele św. Michała Archanioła.
Studenci trzeciego roku mierzyli, opisywali i fotografowali dzieła sztuki. Efektem ich pracy jest dokładna dokumentacja, łącznie 128 obiektów, w tym 70 wybranych eksponatów pochodzących z oryginalnego wyposażenia pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz 58 z kościoła i plebanii w Zarzeczu, w tym m.in. witraży, mozaiki, monstrancji czy wiekowych ksiąg liturgicznych.
Zdaniem muzealników z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu katalog ten „odegra ważną rolę w przyszłych badaniach i konserwacji obiektów”.
Jak wymieniła historyczka sztuki z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Katarzyna Szarek, wśród najcenniejszych artefaktów, jakie znalazły się w świeżo opracowanej dokumentacji, są m.in. XVIII-wieczne portrety pierwszych właścicieli pałacu Ignacego Morskiego i Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej autorstwa Pietra Labruzziego, a także ryciny Giovaniego Volpato, które sprowadziła z Włoch pierwsza właścicielka pałacu. (PAP)
Fot. muzeum-jaroslaw.pl