Trwa kwesta na rzecz ratowania pomników nagrobnych Starego Cmentarza w Rzeszowie. Po raz 22. organizuje ją stowarzyszenie dbające o jedną z najpiękniejszych nekropolii na Podkarpaciu. Zbiórka rozpoczęła się o godz. 10 i potrwa do zmroku. 1 listopada wolontariusze czekają na darczyńców na cmentarzu przy ul. Targowej oraz na Pobitnem i Wilkowyi, w sobotę będą wyłącznie przy ulicy Targowej.
Jak zaznacza wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie Wiktoria Helwin, nagrobków wymagających szybkiej interwencji jest bardzo dużo, a koszty ich konserwacji, odrestaurowania czy ocalenia od całkowitej ruiny, są ogromne. Wiele z grobów grozi przewróceniem, m.in. przez rozrośnięte i rozpychające się korzenie drzew, na wielu zupełnie zatarły się napisy i groby stały się anonimowe. Zabytkom nie sprzyjają też warunki atmosferyczne, w tym wiatr, który przewraca nagrobki.
Na rzeszowskich cmentarzach, w okolicznych parafiach oraz w miejscowościach regionu prowadzona jest także zbiórka na rzecz ubogich i potrzebujących, których wspiera m.in. Caritas i albertyńska kuchnia prowadzona przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. W sumie na 41 nekropoliach.
Zbiórki pieniędzy na renowację nagrobków prowadzone są też m.in. w Jarosławiu, Przemyślu, Stalowej Woli oraz w Rudniku nad Sanem. W tym ostatnim kwestujący chcą zebrać fundusze na odnowienie dwóch nagrobków wraz z ogrodzeniem na miejscowym cmentarzu parafialnym. Organizatorzy liczą, że pieniądze posłużą za wkład własny i pozwolą ubiegać się o dofinansowanie konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas ubiegłorocznej kwesty w Rudniku nad Sanem zebrano ponad 15 tysięcy złotych. Po pozyskaniu dodatkowych funduszy za blisko 30 tysięcy złotych odrestaurowano dwa nagrobki – Wiktorii Mierczyńskiej oraz Jana Fabera.
W Przemyślu już w czwartek udało się zebrać ponad siedem tysięcy złotych. Dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej kwesty odrestaurowano grobowiec Franciszka Woronieckiego, właściciela słynnej fabryki fortepianów. Organizacją zbiórki od lat zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, a patronuje jej prezydent miasta Wojciech Bakun. Dzięki Komitetowi Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej, sekcji Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, w latach 2007 – 2024 odnowiono i wykonano konserwację ponad stu nagrobków na przemyskich nekropoliach.
Autor: B.Szczypta, R.Pytka, G. Janiszewski, PAP, dw, fot. M. Piątkiewicz, G. Janiszewski (na zdjęciu wolontariusze w Rzeszowie i kwesta w Przemyślu)