Wernyhora to polsko-ukraińskie trio z Sanoka grające muzykę folkową o korzeniach sięgających karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music m.in. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021), a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). W 2023 r. grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent, przyznawanej przez europejską platformę festiwali world music UPBEAT.
Wernyhora występowała na licznych koncertach w Polsce i za granicą m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022), World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022), Folkest Festival w San Daniele we Włoszech (2023) czy na Balkanik Festival w Bukareszcie w Rumunii (2023). Grupa wydała dwie płyty „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”. Za oba krążki zespół otrzymał II nagrodę Folkowy Fonogram Roku (2023, 2022) przyznawaną przez Polskie Radio w Warszawie.
W swoich poszukiwaniach muzycy Wernyhory sięgają do tradycyjnych pieśni Karpat Wschodnich, zwracając szczególną uwagę na muzyczne tradycje społeczności Bojków. Czasem w swoich poszukiwaniach zagląda w inne części pogranicza polsko-ukraińskiego, dzięki czemu w repertuarze zespołu usłyszeć można melodie z Roztocza, Podola i innych regionów. Choć grupa bazuje na oryginalnych melodiach i słowach pieśni ludowych, to twórczo rozwija je poprzez użycie wyjątkowego historycznego instrumentarium, łącząc je z charyzmatycznym głosem wokalistki.
Zespół nieustannie poszukuje kolejnych interesujących i nieoczywistych pieśni. Ostatnio grupa opublikowała klip do pieśni z Zakarpacia „Hnala Baba Dida”, czyli skocznej ballady opowiadającej o małżeństwie, morderstwie i upiorzycy.
Zespół tworzą:
Daria Kosiek – wokalistka o silnym i charakterystycznym głosie, znanym zarówno na polskiej scenie folkowej jak i na scenie muzyki tradycyjnej. Jest laureatka kilku konkursów i nagród (m.in. Nagrody im. Czesława Niemena) oraz Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daria jest Ukrainką pochodzącą z Białego Boru w województwie zachodniopomorskim, na które w 1947 r. wyniku Akcji „Wisła” trafili jej dziadkowie. Daria starannie dobieranym repertuarem oraz emocjami przekazywanymi w trakcie śpiewu próbuje przywracać pamięć o kulturze muzycznej społeczności wysiedlonej osiem dekad temu z Karpat jak również podtrzymywać muzyczne tradycje swoich przodków, brutalnie wykorzenionych z ziemi ojców.
Maciej Harna – multiinstrumentalista grający w zespole na lirze korbowej (hurdy gurdy) oraz drymbie. Twórca i wieloletni lider zespołu Orkiestry jednej góry Matragony, wieloletni edukator muzyczny, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Wernyhorze odpowiada nie tylko za grę na wspomnianych instrumentach, ale także za opracowania i piękne aranżacje utworów granych przez zespół.
Adriana Kafel – Woźniak – multiinstrumentalistka grająca między innymi na wiolonczeli, fideli płockiej i suce biłgorajskiej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, studiowała także na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu (Austria) oraz na Conservatorio Superior de Musica de A Coruña (Hiszpania). Interesuje się muzyką dawną, klasyczną i etniczną, dzięki czemu często koncertuje w różnorodnych konfiguracjach muzycznych. Jest współzałożycielką duetu „Wspak”. Do Wernyhory dołączyła w lipcu 2024 r.
Zapraszamy 15 listopada o godz. 20 do Polskiego Radia Rzeszów.
Bezpłatne wejściówki są dostępne mailowo: koncert@radio.rzeszow.pl, liczba miejsc ograniczona.