Na budynku Warmetu i siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) zainstalowano dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), które umożliwiają podjęcie natychmiastowej akcji ratunkowej przed przyjazdem służb medycznych.
– Instalowanie defibrylatorów w miejscach publicznych jest niezwykle ważne – podkreśla burmistrz Bogusław Kmieć. W związku z tym miasto planuje rozszerzenie projektu i zakup kolejnych urządzeń, które trafią m.in. do przedszkola na osiedlu Wolica Ługowa. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji również dysponuje mobilnym defibrylatorem, który był używany m.in. podczas sezonu na kąpielisku „Lazurowe Wybrzeże” w Czarnej Sędziszowskiej.
– Będziemy dążyć do tego, aby w kolejnych latach instalować takie urządzenia w innych miejscach publicznych, tak, aby wszyscy mogli czuć się bezpieczniej, bo nagłe zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego z nas – dodaje burmistrz.
Urządzenia zostały umieszczone w specjalnych, ogrzewanych kapsułach, co zapewnia ich gotowość do użycia o każdej porze roku. Kamil Błachowicz, ratownik medyczny i wiceprezes OSP Sędziszów Małopolski, przypomina, że Europejska Rada Resuscytacji w swoich wytycznych definiuje tzw. łańcuch przeżycia – cztery kluczowe etapy maksymalizujące szanse przeżycia osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Włączenie AED może zadecydować o życiu pacjenta.
– Pierwszym ogniwem jest wezwanie pomocy i rozpoznanie stanu zagrożenia życia, drugim rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby zastąpić czynność serca, trzecim jest wczesna defibrylacja w celu przywrócenia czynności serca, a czwartym opieka nad osobą, która doznała zatrzymania krążenia – wyjaśnia Kamil Błachowicz.
Obsługa AED jest bardzo prosta. Po otwarciu kapsuły należy włączyć defibrylator i postępować zgodnie z głosowymi instrukcjami.
Tekst i fot. Maciej Idzik