Błędy w raportowaniu, powielanie nierzetelnych danych, zaniedbania w wykonywaniu obowiązków czy opóźnione działania administracyjne oraz nieskuteczne przedsięwzięcia edukacyjne. To główne problemy związane z realizacją obowiązku szczepień ochronnych dzieci i młodzieży, które wykazała kontrola NIK-u, obejmująca lata 2021-23. Ponadto odnotowano w ostatnich latach liczba odmów szczepień wzrosła z ok. 40 tys. w 2018 roku do ponad 87 tys. w 2023 roku.
System wymaga działań naprawczych m.in. wprowadzenia cyfrowej rejestracji szczepień, czy też wprowadzenia definicji np. osoby uchylającej się od szczepienia. System egzekwowania kar, za niewykonywanie obowiązku jest też do naprawy. To podstawowe zalecenia pokontrolne NIK-u. Zgadza się z nimi główny inspektor sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, który dodaje, że konieczne są zmiany, które regulują działanie inspekcji sanitarnej i lekarzy rodzinnych.
Główny inspektor sanitarny, dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że informacja o dostępnych szczepieniach powinna także docierać do dorosłych, szczególnie seniorów.
Relacja Małgorzaty Iwanickiej.
Tekst i fot. M.Iwanicka