Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych prowadzą badania nad wpływem pól elektromagnetycznych na organizmy żywe. W interdyscyplinarnych badaniach łączą biologię, medycynę i zagadnienia elektrodynamiki i metrologii elektrycznej.
Uczestnicząca w badaniach prof. dr hab. inż. Anna Koziorowska podkreśla, że z polami elektromagnetycznymi mamy do czynienia na co dzień. Wraz z rozwojem technologicznym emiterów pól będzie coraz więcej, dlatego takie analizy są ważnym elementem badań biofizycznych.
W polu elektromagnetycznym przemieszczają się fale elektromagnetyczne, a te przenoszą energię. Fale elektromagnetyczne mogą mieć różną długość i częstotliwość. Badania naukowców z UR dotyczą ekstremalnie niskich częstotliwości. Pierwszy etap dotyczył hodowli komórkowych in vitro, czyli linii komórkowych nowotworowych i nienowotworowych. Kolejnym etapem badań jest użycie tkanek. Obecnie modelem badawczym jest sarna europejska.
Próbki poddawane są działaniom fal elektromagnetycznych dzięki zaawansowanemu sprzętowi. W Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych, kampusie UR w Weryni, znajduje się jedyny na Podkarpaciu generator pola elektromagnetycznego. Sprzęt umieszczony jest w specjalnym inkubatorze, co daje kontrolowane parametry środowiska i pola elektromagnetycznego.
Wnioski z badań pozwolą na ocenę wpływu pól elektromagnetycznych na organizmy żywe oraz wskażą, czy fale o ekstremalnie niskich częstotliwościach mogą być wykorzystywane jako terapie dodatkowe, stosowane przy różnych schorzeniach.
Z prof. dr hab. inż. Anną Koziorowską rozmawiała Justyna Piekło.
Tekst: J. Piekło / Fot.: ilustracyjna