Polskie Radio Rzeszów zaprasza na wydarzenia artystyczne w ramach Sceny Letniej. Będą to dwa wyjątkowe weekendy.
Na naszej scenie wystąpią wybitni aktorzy i muzycy.
Rozpoczynamy 23.06.2023 roku spektaklem pt. „Motel pod Mocnym Amorem” Przemysława Tejkowskiego w reżyserii Sławomira Gaudyna. Na scenie wystąpią rzeszowscy aktorzy Dagny Mikoś, Robert Chodur oraz Jagoda Rall.
Premiera spektaklu odbyła się prawie 10 lat temu na deskach Teatru Nowego w Rzeszowie.
W kolejnych dniach usłyszymy najpiękniejszą muzykę filmową i musicalową w wykonaniu Studia Accantus, koncert Krzysztofa Antkowiaka, który zabierze Nas do swojego magicznego świata, autorskie interpretacje tekstów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Anny Sroki-Hryń z zespołem oraz spektakl muzyczny o kobiecej wrażliwości oraz ogromnej wartości kobiecego wsparcia w reżyserii Elżbiety Lewak.
Szczegółowy program Sceny Letniej:
23.06.2023, godz. 20:30 spektakl „Motel pod Mocnym Amorem” autorstwa Przemysława Tejkowskiego, reż. Sławomir Gaudyn, w wyk. Dagny Mikoś, Jagody Rall, Roberta Chodura.
25.06.2023, godz. 21:00 koncert Studia Accantus – muzyka filmowa i musicalowa w wyk. Pauliny Grochowskiej, Sylwii Przetak, Adriana Wiśniewskiego i Pawła Skiby. BRAK MIEJSC NA KONCERT OD 08.05.2023! PRZEPRASZAMY”
30.06.2023 godz. 21:00 koncert „Krzysztof Antkowiak – Solo”.
01.07.2023, godz. 21:00 koncert pt. „Najpiękniejsza” w wyk. Anny Sroki-Hryń z zespołem w składzie Małgorzata Majerska (chórki), Jakub Szyperski (chórki), Dawid Lubowicz, Marcin Murawski, Adam Lemańczyk, Fryderyk Młynarski i Artur Gierczak.
02.07.2023, godz. 20:30 spektakl muzyczny pt. „Przesilenie”, reż. Elżbieta Lewak, w wyk. Hanny Korzeniowskiej, Elżbiety Lewak, Zuzanny Moczek, Emilii Potockiej, Kamili Stechnij.
Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej.
Rezerwację wejściówek przyjmujemy od 1.06.2023 pod adresem teatr@radio.rzeszow.pl.
Wpuszczane będą tylko te osoby, które otrzymały potwierdzenie rezerwacji mailem.
Wszystkie wydarzenia będą mogli Państwo zobaczyć na żywo na dziedzińcu Polskiego Radia Rzeszów, a transmisja będzie dostępna na antenie Polskiego Radia Rzeszów i na radiowym kanale YouTube i Facebook’u.
SPEKTAKL „MOTEL pod MOCNYM AMOREM”
Spektakl reżyseruje Sławomir Gaudyn.
Występują: Dagny Mikoś, Jagoda Rall, Robert Chodur i Dariusz Brojek.
Muzyka: Jacek Chrobak
Choreografia: Dariusz Brojek
Kostiumy: Teresa Kitajewska / Monika Gładyś
Scenografia: Krzysztof Motyka
Ten doborowy zespół gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale i chwile refleksji. Jak to w farsie bywa – jest i zdrada, i ciąg zaskakujących pomyłek, a nawet trup, który nagle ożywa. Rzecz dzieje się w pewnym motelu o podejrzanej reputacji. Na skutek fatalnej pomyłki spotykają się tam skłóceni mąż i żona, którzy już „nigdy” nie chcieli się widzieć. W wyjaśnieniu małżeńskich nieporozumień nieustannie przeszkadza im pokojówka.
Autorem tekstu jest Przemysław Tejkowski.
STUDIO ACCANTUS
Utworzony przez Bartłomieja Kozielskiego zespół twórców i wykonawców, poruszający się w świecie musicalu i muzyki filmowej. Studio zyskiwało coraz większą rzeszę fanów zamieszczając nagrania na swoim kanale Youtube. Dziś kanał odwiedza codziennie ponad 250 tysięcy widzów, a ich filmy z piosenkami mają już ponad 430 milionów wyświetleń. Od kilku lat Studio Accantus koncertuje po całej Polsce przyciągając coraz szerszą publiczność. Wokaliści Studia Accantus to utalentowani artyści z dużym dorobkiem scenicznym, występujący na deskach teatrów w całej Polsce, laureaci konkursów, uczestnicy muzycznych programów telewizyjnych.
Na dziedzińcu naszej rozgłośni będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu: Pauliny Grochowskiej, Sylwii Przetak, Adriana Wiśniewskiego i Pawła Skiby z muzyką na żywo pod kierownictwem Katarzyny Kessling. Usłyszymy przepiękne utwory z filmów m.in. „Księżniczka i Żaba”, „Anastazja”, „Król Lew”, „Toy Story” czy „Wiedźmin”, a także z musicali m.in. „Afera Mayerling”, „Into the Woods” czy „Aladyn”.
KRZYSZTOF ANTKOWIAK
Krzysztof Antkowiak jest jednym z bardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swojego pokolenia. Artysta, który popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80 utworem „Zakazany owoc”. Występuje od 5 roku życia. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim („Delfin”), Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, komponował, koncertował, grał w filmach i serialach. W 2015 roku powrócił projektem muzycznym SIMPLEFIELDS „Dirt on TV”, a w roku 2021 otrzymał platynową płytę za album „Zostanie mi muzyka”. Był uczestnikiem VIII edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zajmując II miejsce. Nawiązuje do brzmień lat ’70 i ’80, a także współczesnych. Zaufajcie, że nie zabraknie dobrych tekstów i wzruszeń. W koncercie usłyszymy przekrojowy materiał z twórczości artysty m.in. utwory do których teksty napisał Grzegorz Ciechowski jak i utwory Toma Waitsa w tłumaczeniach Romana Kołakowskiego ,Bułata Okudżawy i wielu innych. Każdy Jego koncert jest niezapomnianym przeżyciem.
ANNA SROKA-HRYŃ
Polska aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa i piosenkarka. Absolwentka Wydziału Teatralnego Akademii Teatralnej w Warszawie. Współzałożycielka studia
teatralnego KOŁO. Występowała na deskach wielu teatrów w kraju m.in. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie czy Teatrze Muzycznym w Toruniu. Szerokiej publiczności znana przede wszystkim z wielu przedsięwzięć w teatrach stołecznych. Podziwiać Ją było można w głównej roli spektaklu „Mamma Mia” w Teatrze Muzycznym Roma, można było oklaskiwać w spektaklach „Tuwim dla dorosłych”, „Alicja w krainie czarów”, „Proces” czy „Całujcie mnie wszyscy w odbiornik”. Występowała na scenach takich teatrów jak Teatr Ochoty, Teatr Komedia, Teatr Bajka, Montownia, Teatr Studio, Teatr Rozrywki, Teatr Soho gdzie wystawiana była „Taksówka”, Teatr 6 piętro i „Młynarski obowiązkowo” czy Teatr Polonia w monodramie „Cafe Luna” na podstawie filmów Pedro Almodovara. Ostatnio na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w polskiej prapremierze „Company” – musicalu Stephena Sondheima. Występuje również z własnymi recitalami: „Ulica, którą płyną moje obie dłonie” piosenki Ewy Demarczyk, Vintage – utwory międzywojenne, „Najpiękniejsza” – z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz „Nie żal mi” – repertuar Edith Piaf.
NAJPIĘKNIEJSZA to 13 utworów w wykonaniu Anny Sroki – Hryń w nowatorskich aranżacjach muzycznych Jakuba Lubowicza. Wykonania Anny Sroki – Hryń to najwyższej jakości hołd dla twórczości poetki. O Osieckiej mówi się, że miała zdolność poetyzowania rzeczywistości. Jej poezja była blisko
każdego człowieka, bo to ludzie najbardziej Ją inspirowali i to Oni byli dla niej źródłem refleksji, które tak pięknie ubierała w słowa. Na koncertach Anny Sroki – Hryń pojawiają się widzowie w każdym wieku. Oznacza to, że repertuar i wykonanie są niezwykle uniwersalne, a poezja Osieckiej
podana w jakości najwyższej próby łączy pokolenia.
SPEKTAKL MUZYCZNY PRZESILENIE
Spektakl „Przesilenie” w reżyserii Elżbiety Lewak, którego prapremiera odbyła się 20 października 2017 roku w Wilnie podczas VIII Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej, inspirowany był „Pieśnią świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego oraz historiami współczesnych kobiet. Na wzór kolażu opowiadał historie kobiet z różnych epok i narodów. Warstwę muzyczną wyreżyserowała wówczas Monika Łada-Bieńkowska, a ruch sceniczny opracował Tomasz Kudłacz.
W lipcu 2023 roku rzeszowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć nową odsłonę „Przesilenia”, które – podobnie jak jego bohaterki – rozwinęło się i przeszło przemianę. Przy sobótkowym ognisku spotka się pięć kobiet. W monologach, dialogach i pieśniach opowiedzą one swoje historie, a publiczność pozna ich – jakże nieraz odmienne – postrzeganie świata, historie rozstań, odkryć, walk i sukcesów. To spektakl o kobiecej wrażliwości oraz ogromnej wartości kobiecego wsparcia.
W spektaklu pojawiają się wplecione w dialogi, wykonywane na żywo, piosenki i pieśni autorskie, ludowe pieśni polskie, ukraińskie i białoruskie (w polskim przekładzie) w ich formach tradycyjnych oraz w specjalnie przygotowanych aranżacjach. W spektaklu przeplatać się będą fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego oraz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, nawiązania do Mickiewicza oraz teksty współczesne, które powstały we współpracy reżyserki Elżbiety Lewak, będącej jednocześnie autorką scenariusza, z aktorkami.
Widz będzie mógł zobaczyć pokrzepiający spektakl o relacji bliskich sobie kobiet, stworzony przez prywatnie bliskie sobie artystki.
Obsada aktorska: Hanna Korzeniowska, Elżbieta Lewak, Zuzanna Moczek, Emilia Potocka, Kamila Stechnij
Muzyka: Elżbieta Lewak – bęben obręczowy, Zuzanna Moczek – akordeon, Emilia Potocka – bałałajka, instrumenty perkusyjne, Kamila Stechnij – skrzypce
Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Lewak
Ruch sceniczny, scenografia, kostiumy: Emilia Potocka
Muzyka i aranżacja: Elżbieta Lewak, Emilia Potocka, Kamila Stechnij
Choreografia i ruch sceniczny: Hanna Korzeniowska, Emilia Potocka
Przekład na polski pieśni białoruskich i ukraińskich: Elżbieta Lewak, Emilia Potocka
fot. archiwum, S.Brandt