W Nisku odsłonięty został mural upamiętniający zmarłą w ubiegłym roku major Marię Mirecką-Loryś, żołnierza podziemia podczas II wojny światowej, a po wojnie działaczkę Polonii w USA.
Urodzona w Ulanowie Maria Mirecka-Loryś przed II wojną związała się z ruchem narodowym. Po roku 1939 była żołnierzem konspiracji – Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Aresztowana w roku 1945, zwolniona i zagrożona ponownym aresztowaniem przez UB musiała uciekać z kraju, osiedlając się z mężem w USA. Po emigracji do USA Maria Mirecka-Loryś była działaczką organizacji polonijnych, m.in. Związku Polek w Ameryce, Kongresu Polonii Amerykańskiej, przez 32 lata była także redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Wspomagała także Polaków pozostałych po wojnie na dawnych Kresach II Rzeczpospolitej, wożąc tam dary od amerykańskiej Polonii i wywożąc nielegalnie na sowiecką Ukrainę artykuły religijne, m.in. Biblie, różańce i dewocjonalia. Za tę działalność określana została mianem „Bożej przemytniczki”.
Mural w Nisku umieszczony został na ścianie bloku przy ulicy Tysiąclecia 8A w ramach akcji „Przestrzeń dziedzictwa”, mającej upamiętniać osoby ważne i zasłużone dla regionu i Polski, a prowadzonej przez samorząd Podkarpacia. Towarzyszy mu umieszczona nieopodal tablica informacyjna z biogramem Marii Mireckiej-Loryś. Uroczystość w Nisku zakończyło spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury, gdzie swoje miejsce znalazły także pamiątki po Marii Mireckiej-Loryś, przekazane Nisku przez jej syna.
Relacja Jerzego Pasierba.
fot. Jerzy Pasierb