– Tego typu znieczulenie jest absolutnym standardem na świecie – mówi Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. – To jedna z najskuteczniejszych metod uśmierzania bólu i pozwala w obiektywnie komfortowy sposób przejść przez poród.
W Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa odbyły się pierwsze porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Personel przeszedł specjalistyczne szkolenie, a oddział wzbogacił się o nowy sprzęt. Jak podkreśla Wojciech Zawalski liczba takich porodów zależy od obecności anestezjologa. Do czerwca planowane jest skompletowanie personelu, który umożliwi każdej kwalifikującej się kobiecie poród w znieczuleniu. Dwie pacjentki, które skorzystały z takiej możliwości powiedziały, że poród był bezbolesny i komfortowy.
Każdego dnia w Klinice na świat przychodzi 3-4 maluchy, a od stycznia urodziło się już ponad 100 dzieci. Szpital przygotowany jest na około 1500 porodów rocznie.
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany, które zwiększają dostępność znieczulenia – placówki będą premiowane za zapewnienie znieczulenia przy minimum 10% porodów naturalnych.
Tekst i fot.: O. Hałabud