Tradycje Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce – decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zostały wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – poinformował w komunikacie Narodowy Instytut Dziedzictwa.
„Wigilia łączy elementy religijne i kulturowe. Dla wielu Polaków jest to czas rodzinny, sprzyjający zbliżeniu i celebracji wspólnych tradycji. Sprzyja on radości oraz refleksji nad wartościami takimi jak miłość, przebaczenie i wspólnota. Przypomina o duchowym wymiarze świąt, łącząc ludzi niezależnie od wyznania” – napisano w komunikacie.
Narodowy Instytut Dziedzictwa wśród zwyczajów oraz tradycji wigilijnych wskazuje dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń, śpiewanie kolęd, wręczanie prezentów, Pasterkę, kolędników. NID przypomniał również o Wigiliach obchodzonych w innych wyznaniach. „W rodzinach greckokatolickich i prawosławnych Wigilia obchodzona jest 24 grudnia lub 6 stycznia. Stoły obfitują w podobne potrawy, a wieczerza rozpoczyna się modlitwą. W tradycji ewangelickiej Wigilia ma różne formy, ale zawsze uwzględnia Pismo Święte i kolędy jako formę modlitwy” – wskazano.
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego zobowiązuje Państwa-Strony do prowadzenia inwentaryzacji tradycji obecnych na ich terytorium. Wpisy na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pozwalają na dokumentowanie różnorodnych praktyk kulturowych oraz promują utrzymanie ich ciągłości.
Tekst: PAP / Fot.: ilustracyjna