Każdy przedsiębiorca ma obowiązek sporządzania określonych dokumentów wchodzących w zakres jego działalności. Są one związane z codziennym funkcjonowaniem firmy, zatrudnieniem oraz rozliczeniami podatkowymi. Poznaj dokumenty, które spotkasz w każdej firmie.
Faktury i rachunki
Faktura i rachunek to podstawowe dokumenty, które przedsiębiorca wystawia kontrahentom w celu potwierdzenia zawarcia transakcji sprzedaży towarów lub usług. Najczęściej spotykaną formą faktury jest faktura VAT. Obejmuje ona wszystkie transakcje, w których występuje podatek od towarów i usług. Faktura VAT powinna zawierać:
- numer faktury,
- datę wystawienia, sprzedaży i płatności,
- dane sprzedawcy i nabywcy,
- opis towaru lub usługi,
- cenę netto, stawkę VAT, kwotę VAT i kwotę brutto,
- formę i warunki płatności.
Rachunek jest uproszczonym dokumentem sprzedaży, stosowanym w transakcjach niepodlegających podatkowi VAT. Rachunek może też dotyczyć transakcji pomiędzy osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rachunek powinien zawierać:
- numer rachunku,
- datę wystawienia,
- dane wystawcy i odbiorcy,
- opis towaru lub usługi,
- kwotę brutto,
- formę płatności.
Skorzystaj z gotowych wzorów dokumentów dostępnych na stronie https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/.
Umowy o zatrudnienie
Każdy pracodawca może zawierać ze swoimi pracownikami różne rodzaje umów o zatrudnienie. Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, która jest regulowana przez przepisy Kodeksu pracy. Umowa o pracę gwarantuje stabilność zatrudnienia, przywileje pracownicze, a także dodatkową ochronę dla niektórych grup pracowników. Umowa o pracę może być zawarta:
- na czas określony,
- na czas nieokreślony,
- na okres próbny.
Umowa zlecenie to forma zatrudnienia, która nie jest objęta przepisami Kodeksu pracy. Regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Na podstawie umowy zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonego zadania na rzecz zleceniodawcy. Taka umowa może obejmować zarówno jednorazowe zadania, jak i długoterminową współpracę.
Umowa o dzieło także jest umową cywilnoprawną. W tym przypadku jednak istotny jest efekt pracy, a nie czas pracy. Umowa o dzieło nie podlega obowiązkowi opłacania składek ZUS.
Inne formalności przedsiębiorcy
Pomiędzy kontrahentami bardzo często zawierane są także umowy o współpracy business-to-business (B2B). Regulują one współpracę na takich płaszczyznach jak dostawa towarów, świadczenie usług lub wspólne projekty. Zaletami umów B2B jest brak konieczności opłacania składek ZUS, a także pełna elastyczność w zakresie czasu pracy i obowiązków.
Każdy pracodawca musi też pamiętać o obowiązku przekazania pracownikom i zleceniobiorcom rocznego zestawienia dochodów PIT-11. Informuje ono o wysokości wynagrodzenia, zaliczkach pobranych na podatek dochodowy i składkach na ubezpieczenia społeczne. Do wystawienia PIT-11 służy odpowiedni formularz, którego wzór można znaleźć między innymi na stronach internetowych urzędów skarbowych.