Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet – twierdzą amerykańscy badacze na łamach „Nature”. Najnowsze obserwacje dotyczące związku szczepień przeciwko półpaścowi i demencją pochodzą z Walii. Specjaliści Uniwersytetu Stanforda przeanalizowali pochodzące stamtąd dane ponad 280 tys. osób starszych, którym podano szczepionkę o nazwie Zostavax.
Główny autor badania – prof. Pascal Geldsetzer – twierdzi, że podana szczepionka o 20 proc. zmniejszyła ryzyko demencji u seniorów w okresie kolejnych siedmiu lat. W największym stopniu udało się to uzyskać wśród kobiet.
Ryzyko zachorowania na półpaśca wzrasta z wiekiem. Dotyczy to szczególnie osób po pięćdziesiątym roku życia, a najbardziej seniorów. Częściej chorują też osoby z osłabioną odpornością i cierpiące na takie schorzenia jak nowotwory, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, niewydolność nerek oraz choroby płuc i serca.
Od 1 kwietnia 2025 r. seniorzy w wieku 65+ z chorobami współistniejącymi mogą w Polsce bezpłatnie zaszczepić się przeciwko półpaścowi.
Tekst: PAP / Fot.: ilustracyjna