Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej ma dać skuteczne narzędzia, aby jej zapobiegać. Nowe przepisy wejdą w życie 22 czerwca. Przede wszystkim zmienione zostały zapisy dotyczące procedury „Niebieskiej Karty”, a także rozwiązań mających służyć poprawie sytuacji osób dotkniętych przemocą.
Według nowelizacji sprawca natychmiast ma być izolowany od ofiar, a dziecko jako świadek przemocy będzie traktowane jak jej ofiara. Sprawcy przemocy zostaną też objęci pomocą, między innymi terapią psychologiczną. Odmowa poddania się leczeniu skutkować będzie karą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych lub miesięcznym aresztem.
O tych właśnie zagadnieniach rozmawiano w PWSTE w Jarosławiu. Inicjatorką dyskusji była wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Szmidt. W konferencji wzięli udział pracownicy MOPS, GOPS, funkcjonariusze policji, a także kadra uczelni i studenci.
Relacja Olgi Hałabud.
fot. Olga Hałabud




![Katastrofalne trzęsienie ziemi w Wenezueli. Stan wyjątkowy i ogromne zniszczenia 5 - Polskie Radio Rzeszów Trzęsienie ziemi w Afganistanie: Ponad 1100 ofiar śmiertelnych i tysiące rannych [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/earthquake-1665898_1280-350x250.jpg)



![Sześć pojazdów zderzyło się na S19. Pięć osób poszkodowanych [AKTUALIZACJA,WIDEO] 6 - Polskie Radio Rzeszów Sześć pojazdów zderzyło się na S19. Pięć osób poszkodowanych [AKTUALIZACJA,WIDEO] - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/06/Siedem-pojazdow-zderzylo-sie-na-S19-w-Jasionce.jpeg)

