Przegrupowanie personelu i sprzętu USA w Polsce zostało zaplanowane z wyprzedzeniem i przeprowadzone w ścisłej współpracy z sojusznikami, partnerami oraz NATO – poinformował PAP wysoki urzędnik Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Dodał, że nie wpłynie to „na zdolność USA ani NATO do zapewnienia Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa”.
Misja NATO przejmuje koordynację pomocy dla walczącej Ukrainy
Urzędnik poinformował także, że przejęcie koordynacji pomocy dla Ukrainy przez misję NATO, tzw. NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU), jest w toku. Zainicjował ją ówczesny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas szczytu Sojuszu w Waszyngtonie w 2024 r. Misja ta przejmuje część logistyki pomocy dla Ukrainy z rąk USA, tzw. Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, określanej też jako tzw. format z Ramstein, od miejsca spotkań w bazie wojskowej na terenie Niemiec.
Decyzja Stoltenberga była postrzegana w 2024 roku jako chęć zabezpieczenia wsparcia dla Ukrainy przed jeszcze wówczas potencjalnym, ponownym objęciem stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa.
Najważniejsze osoby w państwie zapewniają, że Amerykanie nie wycofują się z Polski
Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) ogłosiło w tym tygodniu planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce do innych miejsc w Polsce. Jak wskazano w komunikacie, decyzja ma na celu m.in. optymalizację wysiłku ponoszonego przez amerykańskie wojsko i „odzwierciedla miesiące ocen i planowania”, które przeprowadzono w koordynacji z polskimi gospodarzami i innymi sojusznikami z NATO.
Po ogłoszeniu przez Amerykanów relokacji żołnierzy i sprzętu z lotniska w Jasionce zarówno prezydent, premier, jak i resort obrony oraz dowództwo Wojska Polskiego zapewniło, że Amerykanie nie wycofują się z Polski, a operacja została uzgodniona i zaplanowana. Zadania Amerykanów w Jasionce mają przejąć inne kraje NATO.
Premier: Nie będzie redukcji sił USA w Polsce i Europie
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że wycofanie żołnierzy amerykańskich z lotniska w Jasionce było zapowiadane i konsultowane wiele tygodni temu. Jak mówił, Amerykanie zapewnili, że ich żołnierze nadal będą stacjonowali w Polsce, a decyzja nie oznacza redukcji sił USA w Polsce czy w Europie.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)