Rzeszowskie MPWiK realizuje kolejną dużą inwestycję. Powstaną dwa nowe osadniki wtórne w miejskiej oczyszczalni ścieków. Umowę o wartości blisko 47 mln zł podpisano w rzeszowskim ratuszu.
Zwiększenie możliwości oczyszczalni ścieków to rozwój naszej firmy, ale także działanie w kierunku zwiększenia możliwości rozwoju aglomeracji rzeszowskiej
– powiedział Marcin Lewandowski, prezes MPWiK.
Fundusze europejskie na rzeszowską sieć
To część większego projektu MPWiK wartego 226 mln zł, współfinansowanego z programu FEnIKS. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska spółka otrzymała na ten cel 130 mln zł dofinansowania. Nowe osadniki powstaną na miejscu obecnych poletek osadowych.
To wymaga wywiezienia osadów z poletek. Na ich miejscu powstaną nowe osadniki wtórne
– tłumaczył Robert Potoczny, dyrektor ds. technicznych MPWiK.
Umowa na odbiór ścieków z ościennych gmin
Każdy z osadników będzie miał średnicę 42 metrów i objętość czynną 5 tys. m³. Zostaną wyposażone w nowoczesną infrastrukturę, m.in. zgarniacze ssawkowe. Po zakończeniu prac oczyszczalnia będzie dysponować sześcioma osadnikami.
MPWiK podpisał już umowy na odbiór ścieków z gminą Świlcza i porozumienie z Głogowem Małopolskim. Projekt obejmuje także budowę kanalizacji w rejonie ulic Warszawskiej i Miłocińskiej oraz modernizację głównej magistrali wodociągowej miasta.
Opr. Ł.W




![[AKTUALIZACJA] Dwa zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów — Kombornia i Posada Jaśliska 5 - Polskie Radio Rzeszów Bezpieczeństwo na drogach w pierwszych dniach listopada, podsumowanie](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/303-351077-e1762200027927-120x86.jpg)


