W warunkach laboratoryjnych brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb, co uznano za kolejny przełom w stomatologii – informuje BBC News. Jedna wiele lat jeszcze upłynie, zanim implanty przynajmniej częściowo zastąpią naturalne zęby.
Ludzkie zęby nie odrastają
W przeciwieństwie do niektórych zwierząt ludziom po dorośnięciu zęby już nie odrastają. Jest to możliwe głównie u gadów i ryb, ale bardzo rzadko u ssaków. Powodem jest brak komórek macierzystych, które u ludzi zanikają w jamie ustnej po zastąpieniu zębów mlecznych przez zęby stałe. U gadów i ryb wciąż one występują i w razie utraty zęba mogą uruchomić regenerację nowego zęba. Jednak zęby tych zwierząt mają prostą budową, u ssaków są bardziej wyspecjalizowane, pełnią różne funkcje.
Czy komórki mogą się porozumiewać?
Ludzkie komórki macierzyste do regeneracji zębów w probówce wykorzystali badacze z King’s College London oraz Imperial College London. Oprócz tego wykorzystali substancję, dzięki której komórki mogą się ze sobą „porozumiewać”, wysyłając sobie sygnały chemiczne, mobilizujące je do uformowania nowego zęba. Podobny proces odbywa się w sposób naturalny w szczęce – pod wpływem otaczających tkanek komórki macierzyste tworzą nowy ząb.
Nowa technologia może zrewolucjonizować stomatologię
Brytyjscy badacze pracują teraz nad tym, jak ten sam proces odtworzyć w warunkach naturalnych, czyli w jamie ustnej pacjenta. „Mamy różne pomysły na to, jak odtworzyć ząb w jamie ustnej” – twierdzi Xuechen Zhang. Jedną z możliwości jest wyhodowanie nowego zęba w laboratorium, a potem wszczepienie go do jamy ustnej. Inną opcją jest wprowadzenie do miejsca, gdzie ma być odtworzony ząb, jedynie komórek macierzystych. Przypominałoby to naturalne warunki regeneracji zębów.
„Ta nowa technologia regeneracji zęba jest niezwykła i może zrewolucjonizować stomatologię” – twierdzo Saoirse O’Toole z King’s College London. Specjalistka przestrzega jednak przed zbyt dużym optymizmem – wprowadzenie tej metody do praktyki dentystycznej nie będzie możliwe wcześniej niż za kilka, a raczej kilkanaście lat. Lepiej dbać o zęby odpowiednią higieną i dietą, by takie zabiegi nie były w ogóle konieczne.
Zbigniew Wojtasiński (PAP)