Nadleśnictwo Leżajsk od dziś (28 kwietnia) rozpoczyna opryski przeciw chrabąszczowi majowemu. Opryski potrwają do 30 kwietnia. Agrolotnicze zabiegi obejmą ponad 800 hektarów lasów w gminach Leżajsk i Kuryłówka – m.in. w leśnictwach Kulno, Brzyska Wola i Mołynie. W dniach 28-30 kwietnia będzie obowiązywać zakaz wstępu do lasu.
Zastosowany zostanie preparat Mospilan 20 SP. Jest bezpieczny dla pszczół, ale obowiązuje 14-dniowy okres karencji – do 14 maja nie wolno zbierać płodów runa leśnego. Leśnicy przypominają, że martwe chrabąszcze mogą pojawić się także poza strefą oprysków – to naturalne zjawisko.
Chrabąszcze: majowy i kasztanowiec to groźne szkodniki drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości upraw.
Szczegóły i mapa zakazu wstępu dostępne są na stronie zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl.
Tekst: A. Radochońska / Fot.: E. Marszałek, RDLP Krosno

![[ZDJĘCIA] MOBY DICK porwał publiczność w Studiu im. Nalepy 2 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] MOBY DICK porwał publiczność w Studiu im. Nalepy](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/DSC05610-Poprawione-Szum-120x86.jpg)
![[ZDJĘCIA] Świąteczne Miasteczko ruszyło na Rynku w Rzeszowie 3 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Świąteczne Miasteczko ruszyło na Rynku w Rzeszowie](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/DSC09315-120x86.jpg)
![[AKTUALIZACJA] Czołowe zderzenie w Połomi. Ruch na DK19 całkowicie wstrzymany 4 - Polskie Radio Rzeszów Uwaga kierowcy – wypadek w Strzegocicach, wprowadzono ruch wahadłowy](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/08/Wypadek-3-120x86.jpg)





