Przyszłość nauki, rola sztucznej inteligencji i szanse na finansowanie badań – to główne tematy ogólnopolskiego wydarzenia, które odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Uniwersytet Rzeszowski centrum debaty o nauce i badaniach
Rzeszów gości przedstawicieli środowiska naukowego z całego kraju podczas 11. edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. Dwudniowe wydarzenie, zorganizowane na Uniwersytecie Rzeszowskim, skupia naukowców, studentów oraz pracowników administracyjnych uczelni. Tematem przewodnim spotkań, warsztatów i wykładów jest przyszłość nauki, jej międzynarodowy wymiar oraz finansowanie badań podstawowych.
Sztuczna inteligencja, otwarty dostęp i granty badawcze
Jak zaznaczył prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki (NCN), celem spotkania jest wspólna refleksja nad wyzwaniami, przed którymi stoi współczesna nauka. Dużą uwagę poświęcono roli sztucznej inteligencji w badaniach naukowych oraz znaczeniu otwartego dostępu do danych. Uczestnicy wydarzenia mogą również zapoznać się z zasadami przyznawania grantów przez NCN oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo przygotować i rozliczyć projekty badawcze.
Eksperci agencji szczegółowo omawiają proces składania i oceny wniosków. NCN, jako agenda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odpowiada za finansowanie badań podstawowych. W 2025 roku jej budżet wynosi 1 miliard 700 milionów złotych.
Podkarpacie z potencjałem, ale potrzeba lepszego wsparcia
W latach 2011–2024 z województwa podkarpackiego złożono do NCN 1709 wniosków o łącznej wartości 716 milionów złotych. Tylko 203 z nich otrzymały finansowanie – na sumę 70 milionów złotych. Jak zauważył prof. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, nie jest to wynik satysfakcjonujący. Wyraził nadzieję, że bezpośredni kontakt z ekspertami NCN przyczyni się do zwiększenia skuteczności uczelni w pozyskiwaniu grantów. Podkreślił także, że największe trudności dotyczą poprawności formalnej wniosków, dlatego uczelnia deklaruje wsparcie w ich przygotowaniu.
Wydarzenie o zasięgu krajowym
Dni Narodowego Centrum Nauki organizowane są cyklicznie w różnych miastach Polski. Tegoroczna, 11. edycja, po raz pierwszy odbywa się w Rzeszowie.
Partnerami wydarzenia są Miasto Rzeszów i Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie, a także Podkarpackie Centrum Innowacji.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Rzeszów.
Tekst / fot: J. Piekło