Jak psy ratują ludzi? Dzieci w Zamkolandii poznały niezwykłe historie i umiejętności psów ratowniczych.
Dzieci Artur, Kornelia, Gabrysia, Ewa i Ala rozmawiały o niezwykłych psich bohaterach. Tematem były psy ratownicze – ich wyjątkowe umiejętności, specjalistyczne szkolenie i niezastąpiona rola w akcjach poszukiwawczych. Gościem specjalnym była Barbara Maciejewska, prezes Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, której towarzyszył Szot – emerytowany pies ratowniczy.
Psy ratownicze – supermoce w służbie ludziom
Czworonogi ratownicze to nie tylko przyjaciele człowieka, ale i wyszkoleni pomocnicy w najtrudniejszych sytuacjach. Ich „supermocą” jest niezwykle czuły węch i słuch, który pozwala im odnajdywać zaginionych w lesie, pod gruzami czy w trudno dostępnych terenach. Psy ratownicze są zdyscyplinowane, odważne, bardzo wytrwałe i lubią współpracować z ludźmi.
Jak szkoli się psa ratownika?
Ekspertka opowiedziała również o tym, jak wygląda proces szkolenia czworonogów. Aby pies mógł zostać ratownikiem, musi przejść wielomiesięczne treningi, które obejmują ćwiczenia posłuszeństwa poprzez zabawę. Kluczowe są też silna więź z przewodnikiem i odporność na stres.
Spotkanie z Szotem – psim emerytem z zasługami
Największą atrakcją była możliwość poznania Szota – doświadczonego psa ratowniczego, rasy springer spaniel walijski. Szot w trakcie audycji zachował pełen spokój i wzbudził sympatię dzieci. Jak zdradziła Barbara Maciejewska, Szot był nieocenionym wsparciem podczas akcji ratunkowych i jest symbolem psiego profesjonalizmu. Przez wiele lat brał udział w 50 akcjach poszukiwawczych i dziś zasłużenie odpoczywa na emeryturze.
Z gośćmi Zamkolandii rozmawiała Justyna Piekło.
Tekst i fot.: J. Piekło