Samorządowcy z aglomeracji rzeszowskiej występują do rządu z petycją o natychmiastowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa. Chcą systemowych rozwiązań dla regionów przygranicznych.
W odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z bezpieczeństwem lokalnym, samorządowcy z regionu rzeszowskiego przygotowali wspólną petycję do rządu. Domagają się w niej uruchomienia specjalnego programu, który wzmocni zdolności obronne i operacyjne gmin oraz miast szczególnie narażonych na skutki napięć geopolitycznych i zagrożeń hybrydowych.

Dokument podkreśla konieczność lepszej koordynacji między administracją centralną a lokalną, wsparcia finansowego dla samorządów oraz szkoleń podnoszących kompetencje służb i urzędników. Samorządowcy wskazują, że bez udziału rządu trudno będzie skutecznie zadbać o odporność infrastruktury, systemów alarmowych oraz bezpieczeństwo informacyjne.
Samorządowcy zaznaczają, że sytuacja wymaga działań natychmiastowych, a dotychczasowe środki są niewystarczające. Apel został wypracowany podczas forum ekspertów i przedstawicieli władz lokalnych, które odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Tekst, fot.: S. Miś








