Zazdrościmy Latynosom muzyki. Tego, że ich gorące rytmy porywają do tańca ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną. A co by było gdyby to polskie rytmy były tak popularne?
Otóż były! W II poł XIX wieku mazurek był obok walca i polki jednym z najpopularniejszych tańców na całym świecie. Był nieodzownym elementem ówczesnej muzyki rozrywkowej – tak jak dzisiaj muzyka latynoska.
Kompozytorów piszących mazurki znajdziemy na każdym kontynencie. Pisali je także twórcy z Ameryki Łacińskiej tacy jak Kubańczyk José Comellas y Carmona (1842 – 1888), Meksykanin Manuel María Ponce (1882 – 1948), Argentyńczyk Juan Bautista Massa (1885 – 1938) czy Brazylijczyk Ernesto Júlio Nazareth (1863 – 1934). Dwaj ostatni byli także twórcami tanga, które sto lat temu opanowało parkiety taneczne całego świata.
Widać zatem, że w polskiej muzyce ludowej istnieje potencjał światowej atrakcyjności. Zespół A-ZGRAYA założony przez studentów i pedagoga Akademii Sztuk Teatralnych im St. Wyspiańskiego w Krakowie – Wiktorię Wojtas, Karola Pawluszka i Dawida Suleja Rudnickiego – stara się ten potencjał wydobyć poprzez nowe aranżacje tradycyjnych polskich melodii i tekstów wyszukiwanych poza internetem.
Zespół A-ZGRAYA zagra w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów 30 maja. Początek koncertu o godz. 20:05.
Bezpłatne wejściówki należy rezerwować mailowo: koncert@radio.rzeszow.pl. Liczba miejsc ograniczona.