W środowe przedpołudnie, 4 czerwca, Krośnieńska Biblioteka Publiczna zamieniła się w pracownię artystyczną, gdzie młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie poznawała tajniki tworzenia obrazów ze słomy prasowanej. To rzadko już dziś spotykana technika rękodzielnicza, która wciąż potrafi zachwycać naturalnością i precyzją wykonania.
Warsztaty poprowadziła Barbara Stanosz – kulturoznawca, pedagog i rękodzielniczka, która swoją przygodę ze słomą rozpoczęła w Studium Animatorów Kultury w Krośnie. To tam, na kierunku animator kultury regionalnej, odkryła urok tego nietypowego materiału. Dziś, jako twórczyni Mobilnego Domu Kultury, dzieli się swoją pasją podczas zajęć i spotkań edukacyjnych.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się, jak przygotować słomę do pracy i jak za jej pomocą tworzyć kompozycje artystyczne – od prostych motywów roślinnych, przez architekturę, aż po sceny ze zwierzętami. Mimo że dla wielu młodych artystów było to pierwsze zetknięcie z tą techniką, powstałe prace zaskakiwały detalami i ciepłą, naturalną kolorystyką.
Z pozoru zwykły materiał zamienił się w rękach młodzieży w prawdziwe dzieła sztuki ludowej, wzbudzając uznanie zarówno prowadzącej, jak i samych uczestników.
Warsztaty nie tylko rozwinęły zdolności manualne młodych twórców, ale także przybliżyły im bogactwo tradycyjnych technik rzemiosła, które – jak pokazuje przykład – wciąż mogą inspirować i znajdować miejsce we współczesnej kulturze.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Miejsca, ludzie, rzemiosło = dziedzictwo regionu!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.
Oprac. K. Maślak / Fot: Krośnieńska Biblioteka Publiczna