Do 24 sierpnia samorządy mogą zgłaszać swoje projekty do ogólnopolskiego konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Organizuje go po raz piąty Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Skierowany jest do gmin wiejskich i miejskich. Ma promować innowacyjne inwestycje energetyczne, działania edukacyjne i proekologiczne, a także zachęcać samorządy i mieszkańców do aktywnego udziału w transformacji energetycznej.
Projekty można zgłaszać w czterech kategoriach: inwestycja budowlana, transportowa, ciepłownicza oraz akcja społeczna.
Zgłoszenia oceni kapituła złożona z ekspertów ds. energetyki i samorządów.
Transformacja energetyczna to dziś konieczność, zwłaszcza na poziomie lokalnym
– podkreśla dr hab. Wawrzyniec Rudolf z Uniwersytetu Łódzkiego, członek kapituły.
Partnerem strategicznym konkursu jest Fundacja PGE. Jak zaznacza jej prezes Katarzyna Wasilewska, to właśnie samorządy najlepiej rozumieją potrzeby lokalnych społeczności i mają ogromny wpływ na rozwój zrównoważonej energetyki.
Laureatów poznamy podczas wrześniowej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 8 i 9 września na Politechnice Rzeszowskiej. Towarzyszyć jej będą także warsztaty i panele poświęcone transformacji energetycznej.
Oprac. A.Radochońska



![Opady mokrego śniegu spowodowały znaczne szkody w podkarpackich lasach [ZDJĘCIA] 4 - Polskie Radio Rzeszów Opady mokrego śniegu spowodowały znaczne szkody w podkarpackich lasach [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/DR.0620.60-Mlodniki-po-okisci-1-120x86.jpg)




