Dawniej, liczne profesje służące pozyskiwaniu, przetwarzaniu czy spożywaniu jedzenia były związane z kuchnią.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściciela luksusowej – jak na owe czasy – oberży z noclegami, dobrym jadłem i miejscami postoju dla koni, nazywało się austernikiem. Alkohole wytwarzał mielcarz, piwowar czy gorzelnik. Mięsem z kolei zajmowali się rzeźnicy, zarębacze czy laniusi. Produkcja przyborów kuchennych była w gestii kotlarzy, garncarzy oraz łyżkaszy.
A kim był sochacz? W Kulinarnych Pogaduchach odpowiedzieliśmy, czym zajmowała się osoba z takim tytułem. Temat ten został przez nas przygotowany z okazji 23. edycji Jarmarku Sztuki Ludowej Próchnickie Sochaczki, który odbędzie się w Próchniku, już za tydzień.
Tekst: Ewa Niedziałek-Szeliga / Fot.: pixabay.com




![Ostrzeżenia IMGW dla Podkarpacia: silny mróz, śnieg i zamiecie 5 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Warunki na drogach i ciężka sytuacja energetyczna na Podkarpaciu po opadach śniegu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/niski-kat-strzalu-osoby-idacej-po-pokrytym-sniegiem-chodniku-pod-sniegiem-e1763880211157-120x86.jpg)


