Szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje telefoniczne z lekarzem specjalistą i łatwiejszy dostęp do niego – na tym polega opieka koordynowana. W województwie podkarpackim do tego programu przystąpiło 106 placówek lekarzy rodzinnych, obejmując nowymi możliwościami ponad 350 tys. pacjentów.
Jak opieka koordynowana wygląda w praktyce? – Pacjent trafia do lekarza rodzinnego jako lekarza pierwszego kontaktu, jeżeli ten uzna, że konieczna jest wizyta u specjalisty np. kardiologa, to wystawia skierowanie. Jeżeli wystarczy jedynie konsultacja, przeprowadza ją właśnie lekarz POZ- tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Dzięki temu pacjent jest lepiej zaopiekowany, nie musi iść po skierowanie do specjalisty i oczekiwać na wizytę często w długich kolejkach – dodaje Barbara Duda, dyrektor ds. nadzoru i kontraktowania świadczeń w Centrum Medycznym Medyk, które wdrożyło program.
Jak dodaje Rafał Śliż, kolejne poradnie POZ, które są gotowe do rozszerzenia umowy, mogą w każdej chwili składać wnioski do Podkarpackiego NFZ. Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy.
fot. archiwum