Ponad 800 tys. hektarów zajmują na Podkarpaciu obszary prawnie chronione. To prawie połowa obszaru województwa. Jak wyliczył Urząd Statystyczny w Rzeszowie, pod tym względem nasz region zajmuje 4. miejsce wśród województw w Polsce.
Na obszarach prawnie chronionych znajdują się m.in. parki krajobrazowe, parki narodowe, takie jak Magurski i Bieszczadzki, rezerwaty przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu. Podkarpacie to także ostoja ważniejszych zwierząt chronionych w Polsce. W ubiegłym roku bytowało tu 775 żubrów oraz najwięcej wśród województw niedźwiedzi, prawie 340, 1300 wilków oraz 335 rysi.
W ubiegłym roku, w porównaniu z 2023 r., powierzchnia obszarów prawnie chronionych w województwie podkarpackim zmniejszyła się o 817ha. Przede wszystkim zmalała powierzchnia parków narodowych.
Tekst: W.Wójcik




![Ostrzeżenia IMGW dla Podkarpacia: silny mróz, śnieg i zamiecie 5 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Warunki na drogach i ciężka sytuacja energetyczna na Podkarpaciu po opadach śniegu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/niski-kat-strzalu-osoby-idacej-po-pokrytym-sniegiem-chodniku-pod-sniegiem-e1763880211157-120x86.jpg)


