Izrael rozpoczął atak na miasto Gaza. Minister obrony Israel Katz zatwierdził plan podboju miasta, zezwalając na powołanie około 60 tysięcy rezerwistów.
Wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał wojsku przyspieszenie przejęcia kontroli nad bastionami Hamasu. Nie podano jednak, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.
Organizacja Hamas oświadczyła w odpowiedzi, że to pokazuje „rażące lekceważenie” Izraela dla wysiłków zmierzających do zakończenia walk i zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników w trwającym prawie dwa lata konflikcie.
Wcześniej rzecznik izraelskiego wojska Effie Defrin poinformował, że Izrael rozpoczął pierwszą fazę planowanego ataku na miasto Gaza i już kontroluje obrzeża miasta. „Będziemy nasilać ataki na Hamas w mieście Gaza, bastionie terrorystów… Będziemy nasilać ataki na infrastrukturę terrorystyczną na powierzchni i pod ziemią oraz pozbawiać zaufania do Hamasu””- powiedział rzecznik armii. Dodał, że Siły Obronne Izraela „nie czekają” i już rozpoczęły wstępne operacje w mieście Gaza przed ofensywą mającą na celu zdobycie miasta. Podkreślał, że wojska przejmują kontrolę nad obrzeżami miasta.
Siły Obronne Izraela powołały dziesiątki tysięcy rezerwistów do planowanej dużej ofensywy w Strefie Gazy.
IAR








