Woda z lokalnego wodociągu w Dydni nie spełnia norm jakości – poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie. Wykryto w niej bakterie grupy coli oraz enterokoki. Woda nie nadaje się do picia ani przygotowywania posiłków.
W tym artykule
Skażenie bakteryjne wody
Jak przekazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzozowie, w próbkach wody pobranych 24 października z lokalnego wodociągu w Dydni stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 94 jtk/100 ml oraz enterokoków w ilości 13 jtk/100 ml. Dopuszczalne normy dla obu wskaźników wynoszą 0 jtk/100 ml.
Zanieczyszczenie oznacza, że woda nie jest bezpieczna do spożycia – może stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.
Gdzie obowiązuje zakaz używania wody
Zakaz dotyczy odbiorców z budynków o numerach 237A, 236A, 234A, 228, 226, 225, 227A, 223, 223A, 126, 237 i 227 w miejscowości Dydnia.
Sanepid podkreśla, że woda nie może być używana do picia, przygotowywania potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń ani higieny osobistej. Może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, np. do spłukiwania toalet.
Działania naprawcze i zalecenia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie zaleca mieszkańcom korzystanie z wody butelkowanej lub dostarczanej z innych, bezpiecznych źródeł. Właściciel wodociągu został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych i ponownego przebadania wody po przeprowadzeniu dezynfekcji instalacji.
Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie








