W ofercie wydarzenia znajdują się starannie wyselekcjonowane produkcje Telewizji Polskiej o polskiej kulturze i historii. Festiwal jest organizowany w formule online, ale wybrane seriale i filmy dokumentalne będzie można również obejrzeć na dużym ekranie, m.in. prapremierę nagradzanego filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Oferta festiwalowa jest udostępniona bezpłatnie.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnianie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków.
Oferta festiwalu została podzielona na osiem kategorii: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Publicystyka kulturalno-historyczna, Rekonstrukcja, Polak Mały, Koncert i widowisko, Teatr oraz kategoria specjalna Romantyzm. Codziennie od 10.00 do 20.00, co dwie godziny organizatorzy zapraszają do studia festiwalowego na rozmowy ze znanymi i cenionymi postaciami świata kultury. Każdy dzień poświęcony będzie innej kategorii.
W ramach wydarzenia odbędzie się także Pitching – II etap konkursu na projekt filmu dokumentalnego, podczas którego finaliści zaprezentują swoje projekty. Nagrodą będzie zrealizowanie zwycięskiego projektu przez Telewizję Polską. W weekend 24 – 26 lutego w warszawskim kinie Iluzjon odbędą się pokazy wybranych z oferty festiwalu produkcji oraz niedzielny poranek dla dorosłych dzieci. Wszystkie pokazy w kinie są dostępne za darmo.
Festiwal zakończy się 1 marca uroczystą galą, podczas której zostaną wręczone najlepszym twórcom statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów. Również tego dnia poznamy laureata konkursu na najlepszy projekt filmu dokumentalnego oraz dowiemy się, na którą produkcję najliczniej głosowali widzowie.
fot. tvp.pl