Na jakich zasadach działa karta wielowalutowa? Czy faktycznie warto z niej korzystać podczas zagranicznych podróży? Jakie instytucje udostępniają ten rodzaj karty? Ile wynosi koszt jej obsługi? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym tekście.
Czym jest karta wielowalutowa?
To karta, która jednocześnie obsługuje kilka rachunków prowadzonych w różnych walutach. Jest wydawana do konta prowadzonego w złotówkach i na terenie Polski funkcjonuje jak zwykła debetówka – możesz wykonać nią transakcje w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacić i wpłacić gotówkę z bankomatów, płacić zbliżeniowo, a także podpiąć pod Apple Pay / Google Pay i opłacać zakupy telefonem.
Możesz też przypisać do niej jeden bądź kilka rachunków walutowych. Po ich podpięciu system sam rozpozna, w jakiej walucie jest prowadzona dana transakcja i rozliczy ją według najkorzystniejszej dla Ciebie opcji. Przykładowo – jeśli użyjesz karty podczas pobytu w Szwajcarii, pieniądze zostaną pobrane z konta walutowego we frankach. Kiedy jednak w trakcie powrotu do kraju zapłacisz kartą za paliwo w Niemczech, wówczas płatność odbędzie się ze środków znajdujących się na rachunku prowadzonym w euro. Rzecz jasna, po przekroczeniu granic Polski rachunkiem rozliczeniowym stanie się konto w złotówkach.
Dzięki temu, że karta automatycznie rozpoznaje walutę transakcji i „pobiera” środki z odpowiedniego konta, nie musisz płacić prowizji za przewalutowanie, a także unikasz kosztów spreadu.
Żeby jednak karta wielowalutowa nie utraciła swojej funkcjonalności, na każdym rachunku walutowym musisz posiadać odpowiednią kwotę pieniędzy. Jeśli zapomnisz o tym wymogu, system pobierze środki z Twojego podstawowego konta (czyli rachunku w złotówkach) oraz obciąży Cię prowizją za przewalutowanie.
Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej niedogodności związanej z kartą wielowalutową. Podczas wypłaty środków w zagranicznym bankomacie koniecznie zwróć uwagę na to, czy dana maszyna udostępnia DCC (dynamiczną konwersję walut). Jest to rozwiązanie, które pozwala na dokonanie przewalutowania już na poziomie bankomatu. Urządzenie jest w stanie rozpoznać, że Twoja karta została wydana przez bank w Polsce, a wówczas proponuje przeliczenie płatności na złotówki (zwykle po absurdalnie wysokim kursie ustalanym przez operatora maszyny).
Załóżmy teraz, że podczas urlopu w Chorwacji chcesz wypłacić w takim bankomacie sporą kwotę w euro. Jeśli zgodzisz się na DCC, zostaniesz obciążony podwójnym przewalutowaniem. Najpierw zadziała DCC i operator przeliczy euro na złotówki po swoim kursie. Następnie do gry wkroczy Twoja karta wielowalutowa. Rozpoznając płatność za granicą, domyślnie obciąży Twoje konto walutowe, co spowoduje kolejne przewalutowanie, tym razem ze złotówek na euro.
Reasumując, aby uniknąć kosztów związanych z DCC, zawsze wybieraj walutę lokalną kraju, w którym się znajdujesz.
Czym się kierować przy wyborze karty wielowalutowej?
Karta wielowalutowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie przydatne dla osób, którym zależy na tym, aby płatność kartą za granicą wiązała się z jak najniższym kosztem. Aktualnie taką kartę możesz wyrobić w jednym z dziewięciu polskich banków (Citi Handlowym, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, mBanku, Pekao SA, PKO BP, Santander Banku, VeloBanku oraz w Alior Banku), ewentualnie skorzystać z oferty fintechów (np. Revolut, Zen, Cinkciarz.pl). Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny „plastik”, zwróć uwagę na kilka szczegółów:
wysokość miesięcznej opłaty za obsługę karty,
koszt korzystania z konta osobistego, do którego wydana jest karta,
koszt prowadzenia rachunku walutowego,
prowizję za wypłatę z zagranicznych bankomatów,
obowiązującą w danej instytucji tabelę kursową,
liczbę udostępnionych walut (z reguły płatność kartą wielowalutową jest możliwa w złotówkach, euro, funtach, dolarach, jednak część instytucji obsługuje też mniej popularne dewizy, np. czeskie korony lub węgierskie forinty),
możliwość kupna waluty online (w kantorze internetowym banku).
Sprawdź też, czy karta – oprócz funkcji wielowalutowej – oferuje dodatkowe korzyści. Takim bonusem może być np. możliwość zbierania punktów w programie Mastercard Bezcenne Chwile, a także bezpłatne ubezpieczenie podróżne.