Jeśli jesteś na etapie zakupu telewizora do swojego domu, z pewnością jesteś bombardowany różnymi modelami, które mogą wykorzystywać technologię LED, QLED bądź OLED. Większości osobom, zwłaszcza tym, które na co dzień nie interesują się nowinkami w tej branży, skróty te nic nie mówią. Jeśli chcesz poznać różnicę między tymi trzema technologiami, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym dokładnie zgłębiamy temat telewizorów.
- Technologia QLED – czym jest?
- Telewizory QLED czy OLED – co lepsze?
- Diody LED, QLED a OLED – różnice
Technologia QLED – czym jest?
W telewizorach QLED wykorzystuję się technologię kropek kwantowych (Quantum Dot Led), która opiera się na tym, że kropki kwantowe, które są cząstkami półprzewodnikowymi, mają zdolność emitowania światła o konkretnej długości fali w zależności od ich rozmiaru. Używa się ich do generowania światła tła, które następnie przechodzi przez matrycę w celu wyświetlenia obrazu. To jest podstawowa różnica między tradycyjnymi odbiornikami ledowymi, gdzie diody LED bezpośrednio emitują światło tła. Sprawia to, że telewizor LED powoli zostaje wyparty przez ekrany QLED.
Warto dodać, że technologia wykorzystująca kropki kwantowe była rozwijana przez firmę Samsung, która cieszy się ogromną popularnością ze względu na opracowanie sposobu na generowanie jasnych kolorów, wysoką jakość obrazu, kontrast oraz możliwość dokładnego oddawana detali. Telewizory OLED są aktualnie konkurencyjną technologią, która opiera się na organicznych materiałach emitujących światło pod wpływem prądu elektrycznego.
Telewizory QLED czy OLED – co lepsze?
Skoro pokrótce wiemy, jak działają kropki kwantowe i dlaczego standardowe podświetlenie LED odchodzi w niepamięć, warto teraz poruszyć inną, ważną kwestię. Poniżej omawiamy, co jest lepsze – telewizory QLED, czy telewizory OLED?
OLED (Organic Light Emitting Diode)
- Czernie i kontrast – w telewizorach wykorzystujących technologię OLED możemy liczyć na doskonałą jakość czerni i kontrast, dzięki możliwości indywidualnie kontrolowanego wyłączania pikseli. Oznacza to, że OLED może emitować całkowicie czarne światło, co przekłada się na głębię czerni i wyższy kontrast.
- Cienkość i elastyczność – OLED oferuje nie tylko szeroką paletę barw, ale również jest cieńszy i bardziej elastyczny niż tradycyjne telewizory LED, co umożliwia tworzenie innowacyjnych, zakrzywionych projektów.
- Kąty widzenia – ekrany OLED oferują idealny kąt widzenia, dlatego obraz nie traci na jakości bez względu na to, pod jakim kątem na niego patrzysz.
QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode)
- Jasność – w przypadku QLED można liczyć na wyższą, maksymalność jasność w porównaniu z technologią OLED, co jest szczególnie ważne, jeśli oglądamy telewizję w jasno oświetlonych pomieszczeniach.
- Trwałość – telewizory QLED, dzięki wykorzystaniu kropek kwantowych są bardziej odporne na spadek jasności w czasie, niż organiczne diody w OLED, co sprawia, że dłużej można cieszyć się świetnej jakości obrazem.
- Dobra współpraca z technologią HDR.
- Cena – Telewizor QLED zazwyczaj jest tańszy niż modele z technologią OLED, a ich szeroki wybór dostępny jest pod linkiem https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-qe65q67b-qled-tv-uhd-4k.bhtml.
Diody LED, QLED a OLED – różnice
Aby poukładać wiedzę zawartą powyżej, dokładnie omawiamy różnicę między telewizorami LED, QLED a OLED. Dzięki temu dokonasz świadomego wyboru, który będzie najlepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Telewizory LED
- LED to technologia, która wykorzystuje elektroluminescencyjne diody to generowania światła w telewizorach.
- Obraz generuje się poprzez podświetlenie matrycy ciekłokrystalicznej (LCD) za pomocą diod LED.
- Wykorzystanie starszych technologii wiążę się z tym, że czernie nie są tak tak głębokie, jak w przypadki telewizorów OLED bądź QLED.
Telewizory OLED
- W przypadku OLED-ów wykorzystuje się organiczne materiały, które same emitują światło pod wpływem prądu elektrycznego.
- Dzięki opcji indywidualnego wyłączania pikseli, w telewizorach OLED można liczyć na głębszą czerń, wyższy kontrast i świetne filtry kolorów.
- Cienki i elastyczny kąt widzenia są charakterystyczne dla modeli OLED.
- Najwyższe koszty produkcji, co przekłada się na wyższą cenę detaliczną.
QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode)
- Technologia stosowana w QLED-ach wykorzystuje quantum dots do generowania światła.
- Kropki kwantowe są nanoskalowymi materiałami semiconducting, które emitują światło o określonej długości fali.
- QLED oferują wyższą jasność i trwałość w porównaniu z telewizorami OLED.
- Do zalet QLED-ów zalicza się także mniejszą podatność na spalanie, co jest dosyć często spotykane w OLED-ach.
Ogólnie rzecz ujmując, wybór między tymi trzema technologiami w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych preferencji dotyczących obrazu, budżetu, oczekiwań względem czerni, kontrastu, jasności i innych elementów obrazu. Każda z omawianych przez nas technologii różni się sposobem podświetlania ekranu i każda ma swoje mocne strony i ograniczenia, dlatego przed podjęciem ostatecznego wyboru, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw i znaleźć sprzęt, który idealnie spełni nasze potrzeby.