Filmy o sztukach plastycznych, to bardzo wyjątkowa kategoria filmowa. Zafascynować widzów obrazem czy rzeźbą jest trudno, znacznie łatwiej samym artystą, zwłaszcza gdy jego biografia obfituje w ciekawe wątki lub zaskakujące wydarzenia związane z działaniami twórczymi.
Bardzo dobrym przykładem łączącym zarówno intrygującą biografię, jak też oryginalność dzieł, jest film zatytułowany ‘’Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny”. Dokument zrealizowany w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej przez Daniela Jasińskiego skupia się na postaciach malarzy Witolda i Piotra Adamczykowie – braci bliźniaków. To niezwykle rzadki w świecie sztuki przykład braci bliźniaków, którzy uczynili ze swojej twórczości pole poszukiwań artystycznych.
Witold i Piotr Adamczykowie urodzili się w 1966 roku w Nowej Dębie. Razem siedzieli w szkolnej ławce, razem poszli do liceum plastycznego w Rzeszowie, a później do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W szkole artystycznej zaczęły ujawniać się między braćmi różnice w podejściu do życia i sztuki. Ich drogi artystyczne oraz życiowe zaczęły się rozchodzić. Proces ten trwał kilka lat.
Rozłąka spowodowała, że postanowili wrócić do wspólnych działań malarskich i wspólnie realizują od 2015 roku dwa projekty. Pierwszy zatytułowany „Podobieństwa i różnice” koordynuje Witold Adamczyk, drugi pod hasłem „Różnice i podobieństwa” spaja Piotr Adamczyk.
Bracia malarze postanowili poprzez medium i sztukę odnaleźć elementy, które ich łączą i zawsze będą wspólne, dlatego że są bliźniakami. Poszukują także różnic, które mogą wynikać z jednostkowych osobowości i rozwijających się indywidualności.
Podstawową ideą dla obu realizowanych cykli jest malowanie wspólnie jednego obrazu. Witold i Piotr Adamczykowie posługują się językiem abstrakcji geometrycznej, każdy z nich wykonuje na płótnie swoją część pracy, kontynuując lub zaprzeczając temu, co już zostało przez któregoś z nich namalowane. Tak powstało bardzo wiele fascynujących dzieł, które przerodziły się w zbiór prac ‘’osobnych i wspólnych’’ pod jednym tytułem „Autoportret wewnętrzny”.
Ciekawą drogę twórczą i koncepcję plastyczną braci Adamczyków prezentuje w swoim dokumencie Daniel Jasiński. Posługując się filmowymi kadrami, niemal tożsamymi z wizjami Witolda i Piotra Adamczyków, zaproponował oryginalny język filmowy, by do teorii braci się zbliżyć i jednocześnie opowiedzieć ich biografię. Powstał spójny film, pełen przenikliwych obserwacji i diagnoz, w którym nie brakuje także żartu, ironii i dystansu, nie mówiąc już, że ‘’Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” to film pozwalający zrozumieć współczesną sztukę abstrakcyjną.
Film otrzymał wsparcie Podkarpackiej Komisji Filmowe.
Z Witoldem i Piotrem Adamczykami, oraz reżyserem filmu Danielem Jasińskim rozmawia Adam Głaczyński.
Fot. M.Wożny/Podkarpacka Komisja Filmowa