Do późnych godzin nocnych trwało w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie posiedzenie sztabu kryzysowego pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki, dotyczące zwalczania ogniska bakterii Legionella na Podkarpaciu. W spotkaniu uczestniczyli także wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka.
– Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby, niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy
– poinformował resort zdrowia.
Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie. Na legionellozę, rzadko spotykaną chorobę wywołaną bakterią, zachorowało 71 mieszkańców miasta i sąsiednich powiatów.
Potencjalnemu zakażeniu bakterią można zapobiec dzięki regularnemu podgrzewaniu wody i utrzymaniu jej temperatury powyżej 60 stopni. Rozwojowi bakterii mogą sprzyjać także nieczyszczone lub nieprawidłowo konserwowane klimatyzatory.
Źródło: IAR, fot. pixabay.com




![Czołowe zderzenie auta i busa na DK9. Droga w Widełce jest już przejezdna [AKTUALIZACJA] 5 - Polskie Radio Rzeszów Czołowe zderzenie auta i busa na DK9. Droga w Widełce jest już przejezdna [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/05/34444-120x86.jpg)


