Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego, który Polskie Radio Koszalin organizuje wspólnie z Polskim Radiem Rzeszów, odbywa się od ponad 30 lat. Biorą w nim udział reportażyści z całego kraju.
Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 40 reportaży, wśród nich jest m.in. reportaż dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów Iwony Piętak i Dawida Osysko o kapitanie Henryku Jaskule oraz reportaż „Batory – okno na świat”.
Twórcy reportaży będą walczyli o cztery nagrody w trzech kategoriach. Nagrodą specjalną jest Grand Prix. Kolejne z nagród, jakie zostaną przyznane w ramach Konkursu to: nagroda w kategorii Pogranicze/Migracja, nagroda w kategorii Morska oraz nagroda w kategorii Ekobałtyk.
Jesteśmy już po raz czwarty współorganizatorami Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego. Cenimy sobie współpracę z Radiem Koszalin. Prezentujemy tutaj wszystko, co radio publiczne ma najlepszego
– powiedział Przemysław Tejkowski, prezes Polskiego Radia Rzeszów.
Przyznał, że ze względu na położenie geograficzne szczególnie bliska reportażystom z Rzeszowa jest konkursowa kategoria Pogranicze/Migracja.
Znajdujemy się „na linii frontu”. U nas, przy lotnisku w Jasionce, można zobaczyć baterie patriotów, a nad głowami codzienne słyszymy ciężki sprzęt lotniczy. Musimy żyć ze świadomością, że sytuacja na świecie jest napięta
– opowiadał.
Prezes Tejkowski skomentował także postawę Polaków wobec uchodźców z Ukrainy.
Jestem dumny z tego, jak zachowaliśmy się wobec Ukraińców. Myślę, że zadziałał u nas zbiorowy kod DNA i pamięć o tym, jak pozostawiono nas samych w 1939 roku. Jednak to dopiero początek i myślę, że obecna dyskusja odbywająca się w radiu, które jest dostarczycielem myśli i informacji wszystkim obywatelom w Polsce, jest bardzo ważna
– podkreślił.
Edyta Kluk-Wisz, dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów, złożyła życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu obchodzonego przez rozgłośnię. Polskie Radio Koszalin obchodzi 70., a Radio Słupsk 30. urodziny.
Przyznała, że choć Polskie Radio Koszalin i Polskie Radio Rzeszów funkcjonują w odległych miejscach, to tematyka migracji jest szczególnym, łączącym obie rozgłośnie tematem. Dodała, że w tym roku rzeszowscy dziennikarze przygotowali kilka reportaży o tematyce morskiej.
Przywieźliśmy m.in. dokument pod tytułem „Batory – okno na świat”, który opowiada historię ludzi, którzy przed laty wypływali z Polski do Ameryki, migrując za chlebem, miłości, lepszą przyszłością. Ten dokument opowiada o tych ludziach, ich marzeniach i o tym, czy udało im się zdobyć to, za czym wypłynęli
– powiedziała.
Druga historia dotyczy kapitana Henryka Jaskuły, żeglarza, który jako pierwszy Polak samotnie opłynął ziemię nie zawijając do portu. W tym roku w Przemyślu odbył się jego pogrzeb. Reportaż nazywa się „Drugie życia kapitana”.
– dodała Edyta Kluk-Wisz.
Dyrektor programowa jest także członkiem jury konkursu. Przyznała, że nie jest to łatwa praca.
Bardzo trudno jest wczuć się w rolę dziennikarza, który chciał nam coś przekazać poprzez swoich bohaterów. Materiały trzeba przesłuchać kilka razy, wracać do nich.
Tegoroczną edycję pn. „Bałtyk 2023” rozpoczęły warsztaty, podczas których omawiane są nadesłane reportaże. Zakończy ją czwartkowa, wieczorna gala, na której poznamy zwycięzców.
Warsztaty skierowane do reportażystów, to jak przekazała zastępca dyrektora programowego ds. publicystyki Polskie Radia Koszalin Katarzyna Kużel czas, kiedy można krytycznie i rzeczowo omówić nadesłane na konkurs materiały.
Te dyskusje nie toczą się jedynie w ramach warsztatów, ale także poza nimi. Rozmawiamy m.in. jak dotrzeć do bohaterów dokumentów, w jaki sposób z nimi rozmawiać, gdzie szukać nowych tematów
– wyliczała.
Tekst: Polskie Radio Koszalin, fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin