Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie powstało w 2013 roku. Jest ważnym punktem na turystycznej mapie południowo-wschodniej części Polski. Muzeum prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem niegdysiejszych mieszkańców. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Zachowuje pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy przez przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX wieku.
Zbiory znajdujące się w muzeum powstały z pasji dokumentowania śladów przeszłości przez Stanisława Drozda, historyka, regionalisty, który postanowił udostępnić swoją prywatną kolekcję. Początkowo zbiory były przechowywane w szkole podstawowej, w której Stanisław Drozd był nauczycielem historii. Później narodziła się idea powstania muzeum, którą wsparła gmina Solina przekazując na rzecz placówki budynek i przeprowadzając jego remont. Muzeum jest chlubą gminy, jest to miejsce z duszą. Niestety teraz może się to zmienić, bowiem Stanisław Drozd po wielu latach pracy na stanowisku kierownika, 12 września otrzymał pismo będące decyzją o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy o nazwie „Kierownik Gminnego Muzeum oraz Regionalnego Centrum Kultury” z powodu wprowadzenia nowego Regulaminu Organizacyjnego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku – co można przeczytać w dokumencie wydanym przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku.
Ze Stanisławem Drozdem rozmawia Anna Leśniewska.
O wyjaśnienie sprawy Anna Leśniewska poprosiła Krzysztofa Peckę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku.
Sprawę zwolnienia Stanisława Drozda komentuje Anna Janocha, radna gminy Solina.
Swoje zdanie przedstawia Alina Michalska, była radna gminy Solina.
Tekst: Anna Leśniewska, fot. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie