Podkarpaccy politycy, przedstawiciele ugrupowań reprezentowanych w parlamencie, skomentowali na naszej antenie wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi na Ukrainie oraz nowe propozycje rządu dla niepełnosprawnych. Haski Trybunał wydał w ubiegłym tygodniu nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci, w związku z podejrzeniem uprowadzenia z okupowanych terenów i wywiezienia w głąb Rosji ukraińskich dzieci.
Jak zauważa poseł Lewicy Wiesław Buż, nakaz ma znaczenie nie tylko historyczne. – Otrzymaliśmy prawny sygnał, że rosyjski reżim jest zbrodniczy, zbrodnie muszą zostać powstrzymane, zbrodniarze zatrzymani i pociągnięci do odpowiedzialności. Prezydent Putin będzie obawiał się teraz wyjeżdżać poza granice Rosji – powiedział poseł Lewicy.
Zdaniem posła PiS Tadeusza Chrzana, trudno przewidywać, czy nakaz da się przełożyć na praktyczne działania. – W minionych latach podobne działania dało się przeprowadzić, np. jeśli chodzi o byłą Jugosławię. Wówczas jeden z przywódców został postawiony przed Trybunałem w Hadze. Wyraził nadzieję, że dojdzie do „skutecznego rozliczenia barbarzyńcy, jakim jest Putin”.
Parlamentarzyści skomentowali też nowe propozycje rządu dotyczące wsparcia niepełnosprawnych. Według nich, nowe świadczenie wspierające ma mieć trzy poziomy: najwyższy równy dwukrotności renty socjalnej, drugi równy rencie i trzeci, który ma wynosić jej 50 procent. Opiekunowie niepełnosprawnych będą też mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem posła Wiesława Buża, działania podejmowane są za późno, wymagają dyskusji i są wymuszone protestem opiekunów dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie. Jak mówi poseł Lewicy, szybkim rozwiązaniem jest procedowanie i uchwalenie złożonego przez protestujących obywatelskiego projektu zwiększenia renty socjalnej. Z kolei według posła Tadeusza Chrzana, nakłady na pomoc niepełnosprawnych cały czas rosną, od 16 miliardów w 2015 roku do 40 miliardów złotych zaplanowanych w 2023 roku. -Rząd stara się działać systemowo. Wiele rozwiązań zostało już wprowadzonych, jak np. świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości 500 złotych, czy zrównanie renty socjalnej do wysokości minimalnej renty i emerytury – dodał poseł PiS.
Rozmawia Jerzy Pasierb.