W Radiowym Kinematografie spotkanie z parą młodych realizatorów filmowych, których filmy, ale też podejście do sztuki filmowej, mają szlachetny rys eksperymentu i poszukiwani twórczych.
Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski, to artystyczny duet. Pochodzą z naszego regionu. Ona jest absolwentką malarstwa i grafiki Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, on ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkają i pracują pomiędzy Londynem, a Warszawą. Przez szereg lat produkowali programy dla brytyjskiej dziennika The Financial Times. Współpracowali także ze światowej klasy artystami, Ianem Emes’em, animatorem zespołu Pink Floyd oraz Timem Yip’em, nagrodzonym Oscarem art directorem filmu “Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok’’ .
W 2015 roku Łukasz Machowski zrealizował w USA film dokumentalny zatytułowany “Szkice z podziemia”- ‘’monochromatyczny list miłosny do Nowego Jorku’’, jak określiła go krytyka filmowa . Obraz otrzymał liczne nagrody, a miał swoją amerykańską premierę w Brooklyn Museum.
Debiut fabularny Katarzyny i Łukasza, film “Dzień i Noc” zrealizowany rok temu, był oryginalnym połączeniem kina fabularnego i dokumentalnego. Opowiada dwie historie o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej jej magii. Film zabiera widzów w podróż na Roztocze, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe, są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców. Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, czy szamanki odprawiające rytuały . Kobiety z Roztocza łączyła i ciągle spaja pasja do śpiewu ludowego, oraz czułość we wzajemnych relacjach.
Forma narracji hybrydowej, łącząca fabułę z czysto dokumentalną obserwacją, pozwoliła twórcom w oryginalny sposób opowiedzieć o młodości i starości kobiet z Roztocza, tworząc filmową mozaikę. W roli głównej wystąpiła znakomita aktorka Sandra Korzeniak, a muzykę stworzył światowej klasy kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares, którego muzyka do filmu W OBJĘCIACH WĘŻA, była nagrodzona w Cannes i nominowana do Oscara.
Film ‘’ Dzień i Noc ‘’ był pokazywany na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, a jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny polski film zakwalifikował się do Konkursu Głównego.
Najnowsza produkcja Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego nosi tytuł “Chłopaki”. Pełnometrażowy dokument obserwacyjny, opowiada o roku z życia grupy chłopców zamkniętych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Łańcucie. Regionalna premiera filmu odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Adam Głaczyński rozmawia z Katarzyną Machałek i Łukaszem Machowskim
foto. M.Woźny